نحوه کار با وینچ دستی
 • آموزش کار با وینچ دستی شامل یک سری مراحل و دستورالعمل های ساده و آسان بوده که کاربران با دنبال کردن آنها می توانند حداکثر استفاده را از این دستگاه کاربردی داشته باشند. همان طور که می دانید وینچ یک ابزار کاربردی و قدرتمند جهت جابجایی انواع بار و اجسام سنگین بوده که در طراحی آن از درام، قرقره، شفت و گیربکس استفاده شده است.

  وینچ ها با توجه به نوع طراحی و منبع تغذیه ای که دارند در انواع و مدل های مختلی چون وینچ دستی، وینچ برقی، وینچ خودرویی و غیره تولید و عرضه می شوند. مدل دستی این ابزارآلات همان طور که از اسم آنها پیداست با نیروی دست کار می کند و از کاربردهای گسترده ای برخوردار است. چنانچه به دنبال آموزش کار با وینچ دستی هستید توصیه می کنیم که ما را تا آخر این مطلب همراهی کنید.

  معرفی وینچ دستی (نحوه کار با وینچ دستی)

  وینچ دستی یک از انواع کاربردی وینچ بوده که نیروی محرکه آن از نیروی مکانیکی دست تأمین می شود. این نیرو با حرکت دست کاربر به چرخ دنده ها و در نهایت سیم بکسل دستگاه و جسم مورد نظر منتقل می شود. چرخ دنده های این ابزار اغلب قابل تنظیم بوده و می توان آنها را متناسب با نیاز و شرایط کاری تنظیم کرد. پس از انتقال نیرو از دست کاربر به جسم مورد نظر شرایط برای کشیدن با بلند کردن آن فراهم می شود.

  وینچ های دستی در انواع و مدل های مختلفی به بازار عرضه می شوند که از جمله آنها می توان به وینچ دستی ساده، وینچ دستی کلاچ دار، وینچ دستی خودرویی و وینچ دستی عمودی اشاره کرد. از مدل های پرکاربرد و قدرتمند این دستگاه ها می توان به وینچ کلاچ دار یا وینچ ترمزی اشاره کرد. با استفاده از این وینچ ها می توان اجسام سنگین تا 2 تن را نیز بلند کرد و جابجا نمود.

  نمایندگی جرثقیل ویتال ژاپن

  برای این کار تنها کافی است وینچ را متناسب با وزن بار بر روی دنده مشخص تنظیم کرد و سپس با چرخاندن دسته آن را جابجا نمود. وینچ های کلاچ دار یا ترمزی از نظر نحوه باز و بسته کردن سیم بکسل با وینچ های ساده تفاوت دارند. بدین صورت که این کار در مدل های کلاچ دار از طریق چرخاندن دسته و در مدل های ساده با کمک ضامن ترمز انجام می شود.

  چگونگی کار با وینچ دستی

  آموزش کار با وینچ دستی

  کاربران در نحوه کار با وینچ دستی باید به یک سری مراحل و دستورالعمل ها توجه ویژه داشته باشند که ما در این بخش به معرفی و بررسی آنها خواهیم پرداخت.

   مرحله اول نحوه کار با وینچ دستی

  دستگاه وینچ و لنگر آن را در یک خط مستقیم کنار هم قرار دهید. با این کار می توانید از حداکثر قدرت و ظرفیت دستگاه استفاده کنید؛ چرا که کشیدن بار با زاویه از قدرت کشش دستگاه می کاهد. لازم به ذکر است که ظرفیت وینچ مورد استفاده باید متناسب با وزن بار باشد. اگر از یک وینچ بیشتر از ظرفیت آن استفاده شود، هم از کارایی آن کاسته می شود و هم ممکن است دچار خرابی شود و برای کاربر خطرساز باشد.

  مرحله دوم 

  وینچ مورد نظر را در یک محل مشخص مستقر کنید. برای این کار می توانید از یک زنجیر فولادی یا تسمه لنگر استفاده کنید و آن را به دور یک جسم مستحکم مانند درخت یا ستون فولادی بپیچید. حال وینچ دستی را به زنجیر بسته شده قلاب کنید.

  مرحله سوم آموزش کار با وینچ دستی

  ضامن یا قفل قرقره وینچ را باز کرده و کابل وینچ را از داخل آن بیرون بکشید و قلاب کابل را به جسمی که می خواهید حرکت دهید وصل نمایید. کابل را تا جایی که امکان دارد به بار نزدیک کرده و بر روی آن وصل کنید و ضامن کابل را مجدداً قفل نمایید.

  آموزش کار با وینچ دستی

  مرحله چهارم 

  قبل از کشیدن بار از محکم بودن اتصالات وینچ هم در سمت لنگر و هم در سمت بار مطمئن شوید. حال با رعایت اصول ایمنی و اطمینان از محکم بودن اتصالات، دسته میل لنگ وینچ را بچرخانید یا اهرم وینچ را فشار دهید و بکشید تا کابل سفت شود. به چرخاندن میل لنگ یا اهرم ادامه دهید تا جسمی مورد نظر کشیده شده و به حرکت درآید.

  مرحله پنجم نحوه کار با وینچ دستی

  هنگامی که جسم به موقعیت مورد نظر انتقال یافت، حرکت وینچ را متوقف کنید. سپس کابل دستگاه را آزاد کرده و وینچ را باز کنید. در آخر کابل وینچ را به عقب برگردانید و زنجیر یا بند تسمه لنگر را از ستون یا درخت جدا کنید.

  آموزش قدم به قدم نصب وینچ برقی

  مراحل بستن کابل در نحوه کار با وینچ دستی

  ممکن است کابل وینچ مورد استفاده شما پس از کارکرد طولانی و یا فشار و ضربه ناگهانی دچار آسیب دیدگی شود که در این شرایط لازم است به تعویض آن اقدام نمایید. از آنجایی که استفاده از وینچ با کابل معیوب می تواند بسیار خطرساز باشد، این کار از لحاظ ایمنی اصلاً توصیه نمی شود و کاربر باید در اسرع وقت آن را تعویض نماید. در حالت کلی نصب کابل بر روی وینچ کار نسبتاً آسانی است که ما در این بخش و در قالب چهار مرحله آن را به شما آموزش خواهیم داد.

  مراحل نحوه بستن و تعویض کابل روی وینچ دستی (1)

  مرحله اول بستن کابل (آموزش کار با وینچ دستی)

  کلاچ دستگاه را در حالت آزاد قرار دهید و پیچ نگهدارنده را با استفاده از سوکت و جغجغه باز کرده و کابل قدیمی را از درام جدا کنید. حال کابل جدید را از طریق فیرلید واقع در جلوی وینچ وارد کنید. کابل باید طوری جاگذاری شود که بیرون آمدن آن از ته درام صورت گیرد.

  مرحله دوم 

  پیچ نگهدارنده کابل را از داخل حلقه انتهای کابل وارد کنید. برخی از کابل ها ممکن است حلقه نداشته باشند، بنابراین حتماً کابلی تهیه کنید که برای کار با وینچ شما طراحی شده باشد. حال چند قطره از محلول قفل کننده رزوه را روی رزوه های پیچ بکشید. سپس آن را به سوراخ درام نیز بمالید و با سوکت و جغجغه پیچ را محکم کنید. پس از سفت کردن پیچ ها از محکم بودن آن مطمئن شوید.

  مراحل نحوه بستن و تعویض کابل روی وینچ دستی (2)

  مرحله سوم بستن کابل (نحوه کار با وینچ دستی)

  کابل را در یک خط مستقیم قرار داده و وینچ را به یک سازه مستحکم متصل نمایید. حال بر روی سر دیگر کابل وزن و فشار لازمه را وارد کنید. می توانید از یک وسیله نقلیه نیز کمک بگیرید. با حفظ وزن و فشار در طی عملیات، دسته یا اهرم وینچ را به آرامی بچرخانید تا کابل دستگاه به صورت منظم و یکدست بر روی درام جمع شود.

  مرحله چهارم

  تا جایی که امکان دارد حلقه ها را نزدیک به هم نگه دارید بدون اینکه اجازه دهید کابل روی خودش قرار بگیرد تا اولین لایه درام کاملاً پوشانده شود. به چرخاندن اهرم وینچ ادامه دهید و لایه‌های جدیدی را روی لایه قبلی قرار دهید تا جایی که درام ظرفیت داشته باشد. حال کابل را از سازه جدا کنید و باقی آن را بر روی درام بپیچانید. در نحوه کار با وینچ دستی باید به بسته شدن درست و استاندارد کابل توجه ویژه شود.

  مراحل نحوه بستن و تعویض کابل روی وینچ دستی (3)

  کاربرد تسمه جغجغه ای

  نکات ایمنی در آموزش کار با وینچ دستی

  قبل از شروع کار با انواع وینچ مخصوصاً وینچ دستی لازم است به یک سری نکات ایمنی و راهبردی توجه شود که جزء آموزش کار با وینچ دستی به شمار می روند. این نکات مهم به صورت زیر هستند:

  • از وینچ آسیب دیده یا وینچی که عملکرد مطلوبی ندارد به هیچ وجه استفاده نکنید.
  • به هیچ عنوان از وینچ ها برای کشیدن بارهایی با وزن بالاتر از ظرفیت وینچ استفاده نکنید.
  • قبل به حرکت در آوردن وینچ از اتصال محکم و ایمن آن به سازه یا ستون مورد نظر اطمینان حاصل کنید.
  • زمانی وینچ را به حرکت درآورید که دستگاه دقیقاً روی مرکز بار قرار گرفته باشد.
  • هنگام جابه جایی بار با وینچ از ایجاد ضربه و شوک به دستگاه جدا خودداری کنید.
  • قلاب مورد استفاده جهت کار با وینچ باید دارای ضامن باشد و از قلاب هایی بدون ضامن و یا با ضامن معیوب اصلاً استفاده نکنید.
  • قبل به حرکت درآوردن وینچ دقت نمایید که بار دقیقاً بر درون قلاب دستگاه قرار گرفته باشد.
  • قبل از کار با وینچ های کلاچی یا ترمزی از عمل کردن درست ترمز آن اطمینان حاصل کنید.
  • هنگام جابجایی و کشش بار از چرخیدن آن در حین حرکت جلوگیری نمایید تا به دستگاه فشار وارد نشود و اتفاق ناگواری به وقوع نپیوندد.
  • قبل کار با وینچ و پس از هر بار استفاده از آن، بخش های مختلف دستگاه را با دقت مورد بازرسی قرار دهید و قطعات و بخش های معیوب آن را در صورت وجود شناسایی کرده و در اسرع وقت تعویض نماید.

  نکات مذکور می تواند راهنمای خوبی برای آموزش کار با وینچ دستی باشد که در هنگام فراگیری نحوه کار با وینچ دستی باید بدان توجه کافی شود.

  وینچ (بالابر) فرکانسی

  خرید اینترنتی وینچ دستی از ابزارچی

  فروشگاه اینترنتی ابزارچی با عرضه مرغوبترین و پرفروش ترین مدل های وینچ دستی در نظر دارد یک بستر مناسب و مطمئن را برای خریداران و علاقه مندان کار با این ابزارآلات فراهم کند. این مرکز همچنین در تلاش است تا باکیفیت ترین و با دوام ترین مدل های وینچ دستی از بهترین برندهای موجود در بازار را به مشتریان خود عرضه کند.

  از آنجایی که وینچ های دستی عرضه شده در سایت ابزارچی از بهترین و پرکاربردترین وینچ های موجود در بازار ابزار ایران به شمار می روند، کاربران و علاقه مندان به کار با این ابزارآلات می توانند به آسانی و تنها با چند کلیک مدل های مختلف این ابزارآلات و مشخصات و قابلیت های آنها مشاهده کرد و در سبد خرید خود قرار دهند. خریداران پس از ثبت سفارش می توانند وینچ دستی مورد نظر خود را در کمترین زمان ممکن و درب منزل دریافت نمایند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای