آموزش و نحوه تعویض سه نظام دریل
 • تعویض سه نظام دریل یکی از کارهای متداول و معمول در استفاده از دریل های آچاری و اتومات بوده که به صورت های مختلفی قابل اجرا خواهد بود. سه نظام دریل همانند سایز اجزا و قطعات این دستگاه کاربردی به مرور زمان دچار خرابی یا فرسودگی می شود که لازم است کاربر جهت تعویض آن اقدام نماید. این خرابی می تواند ناشی از اثرات گرد و غبار و یا زنگ زدگی سه نظام باشد که در این حالت می بایست این بخش را سرویس یا تعویض نمود.

  گاهی با سرویس و تمیز کردن سه نظام کارایی این بخش افزایش می باید و گاهی نیز لازم است این قطعه کاربردی تعویض گردد. در هر دو حالت کاربر می بایست سه نظام را از دریل خارج کند که ما در ادامه این بخش و ضمن معرفی انواع سه نظام دریل به روش های کاربردی و متداول در تعویض سه نظام این دستگاه ها می پردازیم که امیدوارم مورد توجه و استفاده شما مخاطبان و کاربران عزیز قرار گیرد.

  معرفی سه نظام 

  سه نظام دریل یک قطعه کاربردی و مهم در دریل های برقی و شارژی بوده که به نوعی از آن به عنوان رابط بین دریل و مته نیز یاد می شود. بدین صورت که با استفاده از سه نظام می توان مته هایی با سایز و ضخامت مختلف، انواع بکس و سرپیچ گوشتی های با اندازه های متفاوت را بر روی دریل نصب کرد. سه نظام ها به طور کلی در دو مدل آچاری و اتوماتیک طراحی و تولید می شوند که متناسب با شرایط کاری می توان از آنها استفاده نمود. مدل آچاری این ابزار در هنگام تعویض سه نظام دریل به یک آچار مخصوص که معمولاً همراه با این دستگاه ها عرضه می شود نیاز دارد. بدین صورت که با کمک این آچار مخصوص می توان انواع مته و سرپیچ گوشتی را بر روی دریل سوار کرد و محکم نمود.

  مقایسه دریل بوش با ماکیتا | مزایا و معایب دریل بوش و ماکیتا

  این مدل دریل ها که در طراحی آنها از سه نظام آچاری استفاده شده است از قدرت گیرایی بیشتری به منظور نگهداشتن مته برخوردار هستند. مدل اتوماتیک این سه نظام ها نیز برخلاف مدل آچاری در هنگام تعویض سه نظام دریل نیازی به آچار مخصوص ندارد و فرایند تعویض مته در این دریل ها با کمک ابزارآلات دیگری چون آچار آلن و پیچگوشتی شارژی نیز صورت می گیرد. مدل اتوماتیک این لوازم برای فرایندهای کاری سبک مثلاً سوراخکاری بر روی چوب و با سرعت عملیات بالا مناسب هستند؛ اما اگر با یک فرایند کاری سنگین مواجه باشید که سرعت عملیات برای شما زیاد دارای اهمیت نباشد مدل آچاری این سه نظام ها کاربردی تر خواهد بود.

  معرفی سه نظام دریل

  روش های تعویض سه نظام دریل

  همان طور که اشاره کردیم دریل ها بعد از هر دوره کاری نیاز به تعویض و سرویس سه نظام دارند که این کار در مدل آچاری این سه نظام ها با کمک آچار صورت می گیرد. لذا در ادامه این بخش به بررسی روش های رایج و کاربردی در رابطه با تعویض این سه نظام ها خواهیم پرداخت که به صورت زیر است:

  نمایندگی دریل بوش در تهران | فروش و تعمیرات دریل بوش

  چگونگی تعویض سه نظام آچاری دریل

  در چگونگی تعویض سه نظام آچاری دریل با استفاده از آچار مخصوص یک سری مراحل وجود دارد که در این بخش به بررسی آنها خواهیم پرداخت. مرحله اول در رابطه با اندازه گیری قطر اسپیندل بوده که انتهای مخروطی سه نظام بر روی آن قرار می گیرد. برای اندازه گیری آن کافی است به شکاف بین دریل و سه نظام توجه کنید تا اسپیندل را مشاهده نمایید. مرحله دوم به باز کردن سه نظام اختصاص می یابد که این کار را می بایست با استفاده از یک گوه مناسب انجام دهید. گوه دو دسته برای این کار مناسب بوده که باید فاصل بین دو دسته آن از قطر اسپیندلی که قبلاً اندازه گیری کردیم بیشتر باشد یا در حد امکان نزدیک باشد.

  مراحل تعوبض سه نظام دریل (1)

  در مرحله سوم چگونگی تعویض سه نظام آچاری دریل، گوه مورد نظر را بین دریل و سه نظام قرار داده به طوری که دو بازو گوه از اسپیندل دارای فاصله مشخصی باشد. در این حالت با چکش به انتهای گوه ضربه وارد کنید تا آنجا که سه نظام از شفت خارج شود. در مرحله بعدی چگونگی تعویض سه نظام آچاری دریل، سه نظام جدید را آماده کرده و یا قسمت های مخروطی سه نظام قدیمی را همراه با قسمت های مخروطی اسپیندل تمیز کنید. در مرحله آخر و قبل از جا انداختن سه نظام آن را همراه با اسپیندل چرب کرده و فک های سه نظام را کامل جمع کنید. یک تکه چوب بر روی نوک سه نظام قرار دهید و بر روی آن ضربه بزنید تا روی اسپیندل محکم شود. با این کار نوک سه نظام آسیب نمی بیند و راحت تر در اسپیندل قرار می گیرد.

  انواع مته و کاربرد آنها

   

  مراحل تعوبض سه نظام دریل (2)

   

  نحوه تنظیم سه نظام اتوماتیک دریل با استفاده از آچار آلن

  در این بخش قصد داریم نحوه تعویض سه نظام اتوماتیک با کمک آچار آلن را در قالب چند مرحله به شما آموزش دهیم.

  بررسی تفاوت انواع دریل گیربکسی، چکشی و معمولی

  مرحله اول تعویض سه ‌نظام دریل اتومات

  برای این کار نخست پیچ واقع در مرکز سه نظام را بردارید و فک های آن را تا حد ممکن باز کنید. چنانچه دریل دارای پیچ درقسمت پایه است، با استفاده از یک پیچگوشتی و در جهت عقربه های ساعت آن را باز کنید. از آنجایی که این پیچ ها با مایعی با قابلیت قفل کننده رزوه پوشانده می شوند ممکن است باز کردن آن به نیروی بیشتری نیاز داشته باشد.

  گاهی پیش می آید که پیچ در جای خود به طور کامل گیر کند که در این حالت لازم است اقداماتی در جهت رفع این مشکل صورت پذیرد. برای این کار یک آچار آلن با سایز بزرگ را درون سه نظام قرار داده و با چرخاندن آن سه نظام را سفت کنید تا محکم در جای خود قرار گیرد. برای به حداقل رساندن مقاومت دنده ها نیز می توانید گیربکس را روی پایین ترین حالت قرار دهید.

  مراحل تعوبض سه نظام دریل (1)

  مرحله دوم نحوه تعویض سه ‌نظام 

  حال دریل را به گونه ای بر روی میز کار قرار دهید که آچار آلن داخل سه نظام به حالت افقی درآید و مقداری از میز کار فاصله داشته باشد. در این حالت با استفاده از یک چکش پلاستیکی یا چوبی به انتهای آچار آلن ضربه بزنید تا به سمت پایین متمایل شود. از آنجایی که در طراحی تراشه های مته اغلب از رزوه های استاندارد استفاده می شود، ضربه زدن در خلاف جهت عقربه های ساعت به آلن سبب شل شدن آن می شود.

  مراحل تعوبض سه نظام دریل (3)

  البته قبل از اقدام به این کار لازم است از استاندارد بودن رزوه آن اطمینان حاصل کنید، سپس اقدام نمایید. برای آگاهی از این امر می توانید مدل و مشخصات سه نظام و دریل را در گوگل و از سایت های رسمی و معتبر جست و جو کنید. از وارد کردن ضربات شدید و زاویه دار به آچار خودداری کنید چرا که باعث خم شدن بدنه دریل و آسیب رساندن به سه نظام می شود. پس وارد کردن ضربات سبک با افزایش تدریجی نیرو می تواند کارآمدتر باشد.

  مراحل تعوبض سه نظام دریل (4)

  مرحله سوم چگونگی تعویض سه ‌نظام دریل اتومات

  پس از اعمال این شرایط و شل شدن سه نظام می توانید با دست اقدام به باز کردن آن نمایید. سپس سه نظام را تمیز کرده و یا یک سه نظام جدید را آماده نصب بر روی دریل نمایید. حال مایع قفل کننده رزوه را تعویض کرده و مقداری از مایع جدید را به انتهای پیچ بزنید و با انگشت به طور کامل بر روی آن بمالید. چنان چه سه نظام دریل به صورت بدون پیچ طراحی شده باشد، مایع قفل کننده را می توانید به رزوه های سه نظام بزنید. حال می توانید سه نظام را بر روی دریل سوار کنید. برای این کار پایه سه نظام را بر روی نوک رزوه قرار داده و سه نظام را باز کنید. سپس با وارد کردن آچار آلن و محکم کردن آن با دست، پیچ دریل را با چرخاندن آن در خلاف جهت عقربه های ساعت محکم نمایید. هم اکنون سه نظام دریل شما نصب و آماده کار است.

  مراحل تعوبض سه نظام دریل (5)

  نحوه تعویض سه نظام اتوماتیک دریل با پیچگوشتی شارژی

  برای تعویض سه نظام دریل اتوماتیک با استفاده از پیچگوشتی شارژی کافی است این مراحل را دنبال کنید. نخست یک سوکت مدل شش گوش را درون سه نظام قرار داده و با محکم کردن سه نظام آن را در جای خود ثابت کنید. اگر سه نظام دریل شما دارای پیچ بود، آن را در جهت عقربه های ساعت باز کنید. پیچگوشتی شارژی با اعمال گشتاور بالا می تواند به شما در انجام هر چه بهتر این کار کمک زیادی کند. سپس گیربکس دستگاه را در حال قفل قرار داده و قبل از آن دریل را از دنده خارج کنید. حال با پیچگوشتی شارژی و گشتاور بالای آن سوکت مذکور را در جهت عکس بچرخانید.

  مقایسه دریل بوش با رونیکس | مزایا ، معایب و مشخصات

  اعمال شوک های متوالی از پیچگوشتی شارژی به سوکت زمینه را برای شل شدن سه نظام فراهم می کند. حال سه نظام را با دست باز کرده و ادامه کار را می توانید به صورت دستی به پایان برسانید. بدین صورت که از یک گوه مناسب برای ادامه کار کمک بگیرید و یا کل اسپیندل را بردارید که البته حالت دوم زمانی قابل اجرا خواهد بود که شما دسترسی کافی به اسپیندل را داشته باشید. لازم به ذکر است که در سه نظام های دارای مرکز باز امکان دسترسی به اسپیندل آسان تر است.

  مراحل تعوبض سه نظام دریل (6)

  آموزش تعویض مته دریل

  در تعویض مته دریل نخست باید به نوع سه نظام آن توجه شود که معمولاً از مدل آچاری یا اتومات بوده، سپس جهت تعویض آن اقدام گردد. تعویض مته دریل در مدل اتوماتیک آسان بوده و با دست امکان پذیر است ولی در مدل آچاری برای این کار به یک آچار مخصوص نیاز است که معمولاً همراه با دریل عرضه می شود.

  آموزش تعویض مته دریل در مدل آچاری بدین صورت بوده که ابتدا آچار مخصوص را در داخل سوراخ سه نظام قرار داده و در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا سه نظام به اندازه مورد نیاز باز شود. سپس مته را خارج کرده و مته دیگر را از بخش صاف آن در داخل سه نظام قرار داده و در همان حالت نگه دارید. حال با دست دیگر آچار مخصوص را مجدداً در داخل سوراخ سه نظام قرار داده و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا فک های سه نظام کاملاً سفت شوند. برای اطمینان از سفتی فک ها و مته با دست آنها را بازرسی کنید و سپس آچار را خارج کرده و دستگاه دریل را روشن و تست نمایید.

  آموزش تعویض مته دریل در مدل اتومات بسیار آسان بوده و کافی است سه نظام را در خلاف جهت عقربه های ساعت به چرخش درآورید تا مته به طور کامل آزاد گردد، سپس آن را خارج کرده و مته جدید را از بخش صاف آن وارد سه نظام کنید. حال با کمک یک دست سه نظام را نگه داشته و مته را جا بیاندازید. جهت اطمینان از سفت شدن مته می توانید به آرامی ماشه را فشار دهید و سپس از دستگاه استفاده نمایید.

  نحوه نعویض مته دریل

  نکات ایمنی در چگونگی تعویض سه نظام دریل

  قبل از تعویض سه نظام دریل لازم است به یک سری نکات ایمنی توجه کافی شود که در این بخش به بررسی آنها خواهیم پرداخت. نکته اول کشیدن کابل دریل از برق بوده تا از احتمال اصابت دست به دکمه پاور دریل و روشن شدن ناخواسته آن در حین تعویض سه نظام جلوگیری به عمل آید. با روشن شدن دریل حین تعویض مته داخل آن به بیرون پرتاب شده و برای کاربر می تواند بسیار خطرساز باشد.

  نکته دوم به دریل های شارژی مربوط می شود که با باتری کار می کنند که جهت جلوگیری از روشن شدن ناخواسته آنها حین تعویض لازم است باتری دریل که نقش نیروی محرکه آن را ایفا می کند به طور کامل از دستگاه خارج شود. نکته سوم در رابطه با اتمام فرایند تعویض سه نظام دریل بوده که در این مرحله فک های سه نظام باید با دقت مورد بررسی قرار گیرند و از جا افتادن محکم آنها اطمینان حاصل شود. نکته آخر نیز در رابطه با قفل شدن سه نظام بوده که در چنین شرایطی باید از آچار استفاده کنید و مواظب باشید بخش داخلی آن به بیرون کشیده نشود.

  مراحل تعوبض سه نظام دریل (8)

   خرید اینترنتی دریل برقی و شارژی از ابزارچی

  سایت ابزارچی با معرفی و عرضه کاربردی ترین و پرفروش ترین مدل های دریل برقی و شارژی سعی دارد جوابگوی نیاز کاربران و خریداران در زمینه های مختلف کاری باشد و بدین منظور بهترین و با دوام ترین مدل های دریل را در اختیار آنها قرار می دهد. بر همین اساس علاقه مندان به ابزارآلات می توانند به آسانی و تنها با چند کلیک با مدل های مختلف دریل برقی و شارژی و سه نظام های عرضه شده برای این دریل ها همراه با مشخصات و قابلیت های آنها آشنا شوند. برای این کار تنها کافی است به صفحات دسته بندی دریل برقی و دریل شارژی در ابزارچی مراجعه کرده و پس از انتخاب محصول مورد نظر، با اطمینان خاطر آن را در سبد خرید خود قرار دهد و ثبت سفارش نماید. سپس ابزار موردنظر را در کمترین زمان ممکن و درب منزل دریافت نمایند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای