تفاوت بلوور و کمپرسور (1)
 • آگاهی از تفاوت بلوور (بلوئر) و کمپرسور می تواند راهنمای خوبی برای کاربران باشد تا یک دستگاه کاربردی و مناسب با شرایط کاری خود را انتخاب نمایند. بلوور و کمپرسور از دستگاه های پرکاربرد در زمینه های مختلف کاری بوده که از آنها برای انتقال سیالات و گازها از جمله هوا استفاده می شود. با استفاده از این دستگاه ها می توان فشار گاز ها را تغییر داد و از هوای اطراف به عنوان یک نیروی محرکه قوی با فشار بالا استفاده کرد.

  بلوئر ها در انواع و مدل های مختلفی به بازار عرضه می شوند و از آنها می توان به عنوان یک دمنده با فشار بالا یا پایین استفاده کرد. این تجهیزات از نظر طراحی و کاربرد تا حدودی شبیه به هم بوده ولی با این وجود تفاوت هایی نیز با هم دارند. در این مطلب قبل از بررسی تفاوت بلوور و کمپرسور سعی داریم به معرفی ویژگی های این دستگاه ها بپردازیم و در آخر به تفاوت های موجود در عملکرد و طراحی آنها اشاره کنیم.

  ارزان ترین و بهترین کمپرسور باد ایرانی کدام برند است؟ | راهنمای خرید

  ویژگی های کمپرسور هوا (تفاوت بلوئر و کمپرسور)

  کمپرسور هوا که با عنوان پمپ باد نیز شناخته می شود یک دستگاه کاربردی برای ابزار بادی و پنوماتیک بوده که در طراحی آن از موتورهای الکتریکی، بنزینی و غیره استفاده شده است و با راه اندازی این موتورها نیروی کافی جهت تحت فشار قرار دادن سیال از جمله هوا فراهم می شود. عملکرد این دستگاه ها بدین صورت بوده که با فشرده کردن سیال نیروی محرکه لازم جهت کارکرد لوازم و ابزارآلات بادی فراهم می شود.

  روش تنظیم کمپرسور باد | مراحل نصب پمپ بادی

  این دستگاه ها در مدل ها و با ظرفیت های مختلفی به بازار عرضه می شوند و معمولاً آنها را بر اساس سرعت، نوع موتور، نوع پاشش روغن، فشار و غیره دسته بندی می کنند. این دستگاه ها مصارف صنعتی، غیر صنعتی و خانگی دارند و متناسب با نیاز کاری در ظرفیت های مختلفی تولید می شوند. همچنین این کمپرسورها در اندازه ها، ابعاد و قدرت های مختلفی در دسترس هستند. کمپرسورها متناسب با طراحی و ساختاری که درند از شرایط نگهداری و تعمیر متفاوتی برخوردار هستند.

  راهنمای خرید بلوور | دستگاه بلوور چی بخریم؟

  تفاوت بلوور و کمپرسور (2)

  ویژگی های بلوور (تفاوت بلوئر و کمپرسور)

  بلوئرها که با عنوان دستگاه دمنده و مکنده نیز شناخته می شوند از تجهیزات پرکاربرد در زمینه های مختلف کاری بوده که از آنها برای دمش و مکش هوا با فشار بالا استفاده می شود. این دستگاه ها با موتور قدرتمندی که دارند هوا را از یک طرف وارد کرده و آن را از طرف دیگر دستگاه با فشار بالایی خارج می کنند. بلوورها در انواع و مدل های مختلفی در دسترس هستند که زا جمله آنها می توان به بلوور اسکرو، بلوور ساید چنل، روتس بلوور و غیره اشاره کرد.

  تفاوت کمپرسور هوا و پمپ باد

  مشخصه اصلی بلوورها قابلیت یکجای دمندگی و مکندگی آنها بوده که در بسیاری از زمینه های کاری می تواند بسیار کاربردی و مؤثر باشد. این دستگاه ها در اندازه ها و ابعاد مختلفی به بازار عرضه می شوند و فشار هوای تولیدی در آنها را می توان متناسب با نیاز و شرایط کاری تنظیم کرد و تغییر داد. همچنین در مکانیزم کاری بلوئرها از روغن استفاده نمی شود و به همین جهت این دستگاه ها از هوای خروجی کاملاً خشک و عاری از هرگونه روغن و رطوبت بهره مند هستند. بلوورها به دلیل ابعاد کوچک و جمع و جوری که دارند به راحتی قابل حمل هستند و از هزینه های سرویس، نگهداری و تعمیر پایینی برخوردار هستند.

  تفاوت بلوور و کمپرسور باد

  این دستگاه ها با وجود شباهتی که به هم دارند از تفاوت هایی نیز برخوردار هستند که در این بخش بدان اشاره خواهیم کرد. مهمترین تفاوت بلوور و کمپرسور در میزان فشار تولیدی این دستگاه ها بوده، بدین صورت که بلوئرها با نسبت فشار به حجم پایین کار می‌کنند ولی عملکرد کمپرسورها برعکس بلوورها بوده و بر اساس نسبت فشار به حجم بالا عمل می کنند؛ به عبارت دیگر بلوورها برای تولید فشار در حجم پایین و کمپرسورها برای تولید فشار در حجم بالا طراحی شده اند.

  کدام کمپرسور باد خارجی بهتر است؟ | راهنمای خرید

  تفاوت بلوئر و کمپرسور به نحوه کارکرد آنها نیز مربوط می شود، بدین صورت که بلوورها با افزایش متوسط فشار حرکت می کنند ولی کمپرسورها برای متراکم کردن هوا نیاز به مخزن دارند. از دیگر تفاوت بلوور و کمپرسور می توان به قابلیت های بکار رفته در طراحی آنها اشاره کرد. بدین صورت که در بلوئر قابلیت تنظیم جریان هوا با تغییر زاویه تیغه وجود دارد ولی در کمپرسور این قابلیت دیده نمی شود.

  برای تفاوت بلوور و کمپرسور می توان به نحوه خنک سازی و روانکاری آنها اشاره کرد. بدین گونه که در بلوئرها برعکس کمپرسورها از روغن جهت روانکاری و خنک سازی استفاده نمی شود و هوای خروجی خشک و تمیزی دارند. همین امر نیز سبب شده که از این دستگاه ها بتوان در صنایع غذایی، دارویی و بیمارستان ها با خیال راحت استفاده کرد.

  در آخر در فروشگاه ابزارچی می توانید بهترین مدل های بلوور (بلوئر) و کمپرسور باد را با تضمین کیفیت و قیمت تهیه و خریدرای نمایید.

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۴ رای