راهنمای خرید بلوور
 • مناطقی که در آن درحال زندگی کردن هستیم، گرد و غبار زیادی وجود دارد و نمی‌توان از آن رهایی یافت. سطوح لوازم خانگی یا در دسترس را می‌توان به راحتی تمیز کرد تا آثار غبار از رویشان پاک شود. از طرف دیگر، ابزارآلاتی که با آن‌ها درحال کار کردن هستیم هم مانند دیگر اشیا گرد و خاک به خود می‌گیرند اما تمیز کردنشان به دلیل ساختار پیچیده ای که دارند راحت نیست.
  قطعات کوچک، اشیای ظریف و برخی ابزار، به دشواری غبار زدایی می‌شوند. از سوی دیگر، برخی از این اشیا قابل شست شو نبوده و مواد شوینده و مکش جارو برقی به آن‌ها آسیب میزند.
  از جایی که آلودگی به مرور باعث استهلاک ابزار و اجسام مختلف می‌شود، باید از روش درستی برای پاکسازی آن‌ها استفاده کنید.
  دستگاه بلوور در این موقعیت ها استفاده می‌شود و باعث می‌شود که گرد و خاک به قسمت های داخلی یا الکترونیکی وسایل شما آسیب نزند. این مقاله، توسط گروه ابزارچی جهت راهنمای خرید بلوور برای شما آماده گردیده است.

  دستگاه بلوور چیست؟

  دستگاه بلوور رونیکس

  دستگاه بلوور که به نام دستگاه دمنده و مکنده هم معروف است، بیشتر شبیه دستگاه جارو برقی است. درون دستگاه بلوور، پره هایی طراحی شده است که باعث می‌شود هوای خارجی به داخل این ابزار کشیده و از طرف دیگر خارج شود. به کمک این دستگاه، قسمت هایی که به آن‌ها دسترسی آسان نداریم را می‌توانیم تمیز کنیم.
  دستگاه بلوور با مکانیسم مکش هوا یا دمیدن هوا به کمک سیستم آن، قسمتی که می‌خواهیم را کاملاً تمیز و غبار زدایی می‌کند.
  این دستگاه از قسمت های مهمی مانند مخزن، موتور، پره، فیلتر، نازل و کیسه نگه دارنده درست شده است. دستگاه دمنده و مکنده انواع گوناگونی دارد که در موقعیت های مختلف استفاده می‌شوند.

  تفاوت بلوور و کمپرسور

  انواع مختلف دستگاه بلوور

  این وسیله کاربردی، مدل های متفاوتی دارد که از لحاظ کاربرد آن در محیط های مختلف و منبع انرژی گروه بندی می‌شوند.

  • از نظر کاربرد: این وسیله ها نظر موقعیت استفاده، دو دسته مهم خانگی و صنعتی دارد.

  دستگاه بلوور خانگی

  واضح است که این دسته دستگاه دمنده و مکنده جهت استفاده در منازل و اداره ها برای کار های سبک تهیه می‌شود. این نوع دستگاه بلوور کم حجم و سبک بوده و به این ترتیب به راحتی جا به جا می‌شود. از آن می‌توانید جهت غبار زدایی وسایل منزل و درز و اشیا استفاده کنید.
  دستگاه بلوور خانگی، مانند دیگر ابزار ها، انواع مختلفی دارد که هر شخص با توجه به میزان استفاده و بودجه خود اقدام به خرید یکی از آن‌ها می‌کند.

  دستگاه بلوور صنعتی

  این نوع دستگاه دمنده و مکنده، سایز بزرگ تری داشته و از این رو قدرت موتور آن جهت انجام کار های سنگین تر بیشتر است.
  مکانیزم این دستگاه صنعتی شبیه به کمپرسور است. مقدار فشار انواع صنعتی دستگاه بلوور از ۱۳۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰۰ پاسکال متفاوت است. این دستگاه ها عمر بیشتری نسبت به مدل خانگی خود داشته و طبیعتاً هزینه آن نیز بالاتر است. این وسیله جهت خرید برای مصارف بلند مدت و پر کار، مناسب است. در ادامه به راهنمای خرید بلوور صنعتی و بهترین مدل های آن می‌پردازیم:

  بلوور صنعتی دیمردار مدل 4405 نووا (680 وات)

  دستگاه بلوور نووا

  بلوور صنعتی دیمردار مدل ۴۴۰۵ نووا (۶۸۰ وات) یکی از انواع کاربردی دستگاه دمنده و مکنده بوده که توسط برند نووا طراحی و تولید شده است. از مشخصات این دستگاه می توان به ابعاد ۳۰x۱۵x۸ سانتی‌متر، حجم هوای خروجی پنج متر مکعب در دقیقه، سرعت حرکت آزاد ۱۲۰۰، منبع تغذیه برق، وزن ۰٫۰۴۵ کیلوگرم اشاره کرد.
  نقاط قوت خرید این دستگاه، مجهز بودن به کلید دیمر، مجهز بودن به شصتی قفل کن زمان کار و طراحی آرگونومیک و ضد تعریق دسته است.

  دستگاه بلوور DWB۸۰۰ دیوالت

  قدرت موتور این دستگاه پرطرفدار ۸۰۰ وات است و دارای ویژگی تنظیم میزان سرعت دستگاه وِ کمک دیمر الکترونیکی، قدرت تولید بیشترین باد، قابیلت استفاده برای دمنده و مکنده، دکمه قفل کن زمان کار و لوله خروجی هوا لاستیکی منعطف جهت آسانی دسترسی به فضا های محدود است.
  یک کیسهٔ مخصوص هم برای این دستگاه در نظر گرفته‌شده است. «DWB800» از محصولات شرکت «دیوالت» (Dewalt) به شمار می‌آید. این محصول 2.9 کیلوگرم وزن دارد. یک موتور با قدرت ۸۰۰ وات برای این بلوور در نظر گرفته شده است که سرعت گردش آن به ۱۶۰۰۰ دور بر دقیقه می‌رسد. این سرعت با استفاده از کلید گردانی که جلوی دسته قرار گرفته، در ۶ حالت مختلف قابل تنظیم است. حجم باد خروجی از نازل این دستگاه، ۴٫۵ متر مکعب ‌در دقیقه و حجم مکندگی آن ۲٫۵ متر مکعب ‌در دقیقه است.

  بلوور (دمنده – مکنده) 600 وات اکتیو AC-2560N

  بلوور اکتیو AC-۲۵۶۰ دستگاهی است که برای دمش هوا با قدرت بالا استفاده می شود. وظیفه بلوور پاکسازی محیط از طریق دمش باد می باشد. این دستگاه دارای فن بوده که با سرعت ۶۰۰-۱۴۰۰۰ دور در دقیقه چرخش می کند. این فن هوا با حجم ۴ متر مکعب در دقیقه به بیرون خارج می‌کند. این دستگاه از طریق جریان برق کار می کند و دارای موتور ۶۰۰ وات است. این دستگاه برای مکش نیز استفاده می‌شود. این بلوور دیمردار بوده و می توان با استفاده از آن سرعت دمندگی را تغیر داد. دهانه این بلوور دارای لوله لاستیکی بوده تا هوای خروجی متمرکز تر خارج شود و دستگاه از گرد و غبار به دور بماند.

  بلوور 1206 رونیکس

  احتمالاً بدانید که برند رونیکس از برند های بسیار معروف در بازار ابزار است. بلوور ۱۲۰۶ رونیکس یکی از انواع کاربردی دستگاه دمنده و مکنده بوده که توسط برند رونیکس طراحی و تولید شده است.
  از مشخصات این دستگاه می توان به ابعاد 30x15x15 سانتی‌متر، قدرت موتور ۴۰۰ وات، وزن ۲ کیلوگرم، بازه قدرت موتور ۰-۵۰۰ وات، سرعت ۱۳۰۰۰ دور در دقیقه، موتور پرقدرت جهت اثربخشی عملکرد، مجهز به کلید ضدغبار، دیمر ۶ سرعته، پروانه مارپیچی جهت افزایش شدت عملکرد دمندگی، نازل خرطومی لاستیکی و کیسه غبارگیر اشاره کرد.

  • از نظر منبع نیرو: در راهنمای خرید بلوور گفته شد که این دستگاه انرژی موردنیاز خود را از راه های مختلفی تأمین می‌کند. از این رو می‌توان به صورت زیر مرتبشان کرد:

  دستگاه بلوور دیوالت

  بلوور بنزینی

  در این نوع دستگاه بلوور، انرژی موردنیاز وسیله از راه سوختن بنزین ایجاد می‌شود. بلوور های بنزینی قدرت بالایی داشته و در بسیاری از محیط های باز و بزرگ، جهت تمیز کردن محوطه و مکش برگ ها و گرد و خاک استفاده می‌شود.
  در نظر داشته باشد که این وسیله باید در محیط های باز با تهویه درست استفاده شود. در غیر این صورت، دودی که دستگاه بلوور بنزینی ایجاد می‌کند، باعث ایجاد مشکل در نفس کشیدن می‌شود.

  بلوور برقی

  دستگاه بلوور برقی، برای انجام مکش و دمندگی، جریان برق ۲۲۰ ولتی لازم دارد. از این رو، تنها در محیط هایی که برق شهری و پریز موجود است، این وسیله کاربرد دارد. این ویژگی بلوور برقی باعث شده است که گاهی در استفاده از آن محدودیت ایجاد شود.
  دستگاه بلوور برقی در سایز ها و وزن های مختلف در بازار وجود دارد.

  بلوور شارژی

  این مدل دستگاه شبیه به بلوور های برقی است. بلوور های شارژی هم در اندازه های گوناگون به فروش میرسد. فرق این مدل ها با بلوور های برقی، در استفاده از آن در محیط های مورد نظر بدون نیاز به برق متصل است.
  مانند دیگر لوازم شارژی، لازم است بلوور شارژی را به پریز برق وصل کرده و پس از شارژ شدن می‌توانید از آن استفاده کنید.

  خلاصه راهنمای خرید بلوور با ابزارچی

  دستگاه بلوور که به آن دستگاه دمنده و مکنده هم گفته می‌شود، وسیله ای است که به جهت پاکسازی و تمیز کردن سطوح مختلف یا محیط از آن استفاده می‌شود. این وسیله کاربرد زیادی داشته و در صنایع و یا مصارف خانگی از آن استفاده می‌شود. یکی از استفاده هایی که شاید این دستگاه برای هر فرد داشته باشد، تمیز کردن قطعات رایانه و یا کیبورد است که به حالت عادی غبارگیری آن دشوار است.
  این دستگاه انواع مختلفی دارد که در این مقاله که توسط ابزارچی آماده شده است، به طور کامل برسی شده و بهترین مدل های آن معرفی گردید. امیدواریم که مطالعه این راهنمای خرید بلوور، برای شما سودمند بوده باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای