استفاده از متر لیزری (2)
 • استفاده از متر لیزر نیازمند رعایت یک سری نکات و دستورالعمل ها بوده که  لازم است کاربران قبل از استفاده از این دستگاه ها با آنها آشنا شوند. امروزه این مترها از کاربردی ترین وسایل اندازه گیری به شمار می روند که در طراحی آنها از تکنولوژی روز دنیا استفاده شده است. از این مترها می توان در زمینه های مختلف کاری از جمله ساخت و ساز، طراحی دکوراسیون و غیره استفاده کرد. لذا در این مطلب قصد داریم ضمن بررسی ویژگی های این دستگاه شما را با نحوه استفاده از متر لیزری آشنا کنیم.

  ویژگی های متر لیزری

  مترهای لیزری از ابزارآلات روز دنیا در اندازه گیری بوده که در طراحی آنها از قابلیت ها و امکانات بسیاری استفاده شده است. با کمک این وسیله می توان ابعاد مختلف یک محل مانند طول، عرض و ارتفاع را اندازه گیری کرد و در همان لحظه مساحت، حجم و زوایای مربوطه را بدست آورد.

  چه متر لیزری بخرم؟ | بهترین برند های متر لیزری

  در این مترها از روش فیزیک لیزری استفاده شده است، بدین صورت که پرتوی لیزر تابانده شده از دستگاه پس از برخورد به مانع مورد نظر انعکاس داده می شود و دستگاه با مقایسه انعکاس پرتو با پرتوی اولیه، فاصله مورد نظر را با دقت بالایی اندازه گیری می کند. در این روش اندازه گیری از اصل زمان پرواز استفاده می شود و دستگاه فواصل را براساس زمان بازتاب پالس لیزر اندازه گیری می کند.

  متر لیزری چیست؟ کاربرد و مزایای استفاده از متر لیزری

  استفاده از متر لیزری (1)

  این دستگاه ها از قابلیت اندازه گیری متوالی فواصل برخوردار هستند و این فواصل را به طور خودکار بهم اضافه می کنند. استفاده از متر لیزری در روز به دلیل نور شدید آفتاب ممکن است مقداری مشکل باشد، چرا که مشاهده نور لیزر در چنین شرایطی سخت بوده و به همین دلیل بهتر است از دوربین های مخصوص در این زمینه استفاده شود.

  البته در کنار مترهای لیزری نمونه های جدیدی از ترازها با عنوان تراز لیزری نیز وارد بازار شده اند که از آنها برای تراز کردن سطوح مختلف، ایجاد شیب مناسب و غیره استفاده می ‌شود. عملکرد تراز لیزری همچون مترهای لیزری بر پایه تکنولوژی لیزر بوده و این دستگاه قادر خواهد بود چندین خطوط لیزر را به طور همزمان و در جهات مختلف پرتاب کند. بعلاوه تراز لیزری عملیات تراز بندی را در کسری از ثانیه انجام می ‌دهد و استفاده از آنها باعث کاهش خطای اندازه گیری در محاسبات می شود.

  نحوه استفاده از متر لیزری

  در این بخش قصد داریم نحوه استفاده از متر لیزری را در چند مرحله به شما آموزش دهیم که در آن نکاتی در این رابطه نیز گنجانده شده است. این مراحل به صورت زیر است:

  • در طراحی این مترها از یک دکمه پاور و یک نمایشگر استفاده شده است که برای شروع کار می بایست دکمه پاور را فشار داده تا نمایشگر دستگاه روشن شود.
  • اولین کار بعد از روشن کردن متر لیزری، بررسی تنظیمات دستگاه بوده تا فرایند اندازه گیری در آن متناسب با نیاز کاری و با دقت بالا صورت گیرد. برای این کار نخست باید واحد اندازه گیری مورد نظر خود را انتخاب کنید که معمولاً بر حسب متر، اینچ و فوت است. البته این واحدها را نیز می توانید بعداً تغییر دهید.

  استفاده از متر لیزری (4)

  • مرحله بعدی تنظیم نقطه مرجع یا نقطه شروع اندازه گیری بوده که برای این کار باید مشخص شود اندازه گیری شما از کدام قسمت لیزر آغاز می شود. برای این کار معمولاً لبه بالایی یا لبه پایینی لیزر را در نظر می گیرند.
  • چنانچه قصد استفاده از متر لیزری در فضای باز را دارید و اندازه گیری شما به صورت چند مرحله ای بوده، تنظیمات دستگاه را بر روی حالت پیوسته قرار دهید. با این کار علاوه بر محاسبه کل فواصل، می توان مقادیر حداقلی و حداکثری را نیز بدست آورد که یک نکته مهم در استفاده از متر لیزری به شمار می رود.

  نحوه کار با اره افقی بر (همه کاره)

  • پس از اتمام تنظیمات می توانید کار با متر را شروع کنید. برای این کار دستگاه و نقطه مرجع آن را در ابتدای جسمی که قرار است اندازه گیری شود، قرار داده و پرتوی لیزر را بر روی نقطه انتهایی جسم بتابانید تا بدان برخورد کند.
  • وقتی از قرارگیری مناسب نقطه لیزر در انتهای جسم مورد نظر مطمئن شدید، دکمه ماژور (measure) دستگاه را فشار داده و سپس رها کنید. متر باید در همین حالت ثابت بماند تا زمانی که مقدار اندازه گیری شده بر روی نمایشگر مشاهده شود و یا صدای بیب دستگاه بلند شود.

  استفاده از متر لیزری (3)

  • با نمایش عدد بر روی نمایشگر و بلند شدن صدای بیب از دستگاه، پروسه اندازه گیری متر به پایان می رسد و شما می توانید مقدار محاسبه شده در دستگاه را مشاهده و یا ذخیره نمایید.
  • لازم به ذکر است که برخی مدل های متر لیزری از قابلیت اتصال به گوشی برخوردار هستند و از طریق بلوتوث و وایفای می توان آنها را به گوشی همراه خود وصل کرد.
  • برای اندازه گیری مجدد با دستگاه، دکمه پاور را فشار داده و رها کنید تا صفحه پاک شود و برای یک اندازه گیری جدید آماده گردد.
  • پس از اتمام کار و در حالی که صفحه نمایشگر دستگاه را پاک کرده اید، دکمه پاور را مجدداً فشار داده و نگه دارید تا متر خاموش شود.
  • اگر قصد استفاده از متر لیزری در شب و یا یک محیط تاریک را دارید، جهت کاربری بهتر می توانید از لامپ پشتی دستگاه استفاده کنید.
  • همچنین اگر قصد استفاده از متر لیزری در آفتاب را دارید، همان طور که اشاره کردیم بهتر است از دوربین های نقطه یاب برای مشاهده نور لیزر در فواصل دور استفاده کنید.

   

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۷ رای