نحوه کار با اره افقی بر (01)
 • نحوه کار با اره افقی بر می تواند راهنمای خوبی برای آن دسته از افرادی باشد که می خواهند به تازگی کار با این دستگاه کاربردی را آغاز کنند. اره افقی بر که با عنوان اره همه کاره نیز شناخته می شود یک ابزار پرکاربرد و حرفه ای بوده که در زمینه های مختلف کاری و برای برش سطوح چوبی، پلاستیکی و فلزی مورد استفاده قرار می گیرد. حرکت تیغه این اره ها به صورت افقی و رفت و برگشتی بوده و عملیات برش را با کیفیت و دقت بالایی انجام می دهد. این اره ها در حین کار از آزادی عمل بالایی برخوردار هستند و کار با آنها آسان است. کار با اره افقی بر همانند سایر ابزارآلات نیازمند رعایت اصول و مراحلی است که به عملکرد هر چه بهتر این ابزارآلات کمک زیادی می کند. این اصول و مراحل به صورت زیر است:

  1. انتخاب درست تیغه در نحوه کار با اره افقی بر

  اولین کاری که در هنگام استفاده از این دستگاه ها باید به درستی انجام شود انتخاب یک تیغه درست و کاربردی است. یک اره افقی بر زمانی عملیات برش را به درستی انجام می دهد که در آن از یک تیغه مناسب استفاده شود. اگر چه برخی تیغه ها به صورت چند منظوره طراحی شده اند و با استفاده از آنها می توان سطوح مخالفی را برش داد، با این وجود استفاده از یک تیغه مخصوص که متناسب با جنس کار و عمق برش در آن باشد، بیشتر توصیه می شود.

  نحوه کار با اره افقی بر (02)

  2. اتصال درست تیغه به سه نظام اره در نحوه کار با اره افقی بر

  بعد از انتخاب تیغه نوبت به اتصال آن به اره افقی بر می رسد که چگونگی اتصال آن می‌تواند تأثیر زیادی بر عملکرد و ایمنی دستگاه داشته باشد. برای اینکار نخست از عدم اتصال اره به برق مطمئن شوید، چرا که روشن شدن احتمالی اره در هنگام تعویض تیغه می‌تواند بسیار خطرساز باشد. حال اگر اره مورد نظر شارژی بود بهتر است باتری آن را جدا کنید. بعد از گذاشتن تیغه در داخل سه نظام از درست قرار گرفتن آن در دستگاه اطمینان حاصل کنید؛ برای اینکار پس از جایگذاری تیغه و محکم کردن آن یک بار به صورت آزمایشی دستگاه را روشن کنید تا از حرکت نرمال تیغه مطمئن شوید. اگر در حین کار قصد تعویض تیغه را دارید به دلیل داغ بودن آن بهتر است از دستکش استفاده کنید. البته مدل‌هایی از اره افقی بر موجود بوده که تیغه آنها تنها با فشردن یک دکمه قابل تعویض است.

  3. تسلط کامل به قطعه کار و عمق برش

  پس از نصب تیغه و آماده سازی دستگاه نوبت به استفاده آن می رسد. جهت استفاده از اره سعی کنید بر روی قطعه کار تسلط کافی داشته باشید و مشخص کنید چه مقدار از قطعه و با چه عمقی را برش خواهید داد. اگر تمام توجه کاربر در حین کار به تیغه برش باشد و از قطعه کار و محل استفاده از دستگاه غافل شود، ممکن است به سایر بخش ها مانند میز کار، سیم برق و حتی خود دستگاه در اثر در رفتن ناگهانی قطعه کار، آسیب وارد شود.

  نحوه کار با اره افقی بر (03)

  4. استفاده از سرعت‌ های متغیر در نحوه کار با اره افقی بر

  اگر چه با یک سرعت ثابت نیز می توان قطعات کار را برش داد ولی بهتر است این کار بسته به نوع قطعه و شرایط کاری با سرعت متغیر انجام شود. بدین صورت که بهتر است شروع فرایند برش و پایان آن را با سرعت کم انجام دهید. همچنین سرعت پایین دستگاه در برش مخصوصاً در نواحی با جزئیات بالا باعث افزایش تسلط شما بر قطعه کار می شود و شما می توانید با دقت و کیفیت بالاتری عملیات برش را انجام دهید. علاوه بر آن در برخی قسمت های قطعه کار ممکن است بافت سازنده آن تغییر کند که در چنین شرایطی تغییر سرعت اره می تواند راهکار خوبی برای افزایش کیفیت برش دستگاه باشد.

  نحوه استفاده از جک سوسماری

  5. تنظیم کفشک اره افقی‌ بر در نحوه کار با اره افقی بر

  کفشک ها قطعات کوچکی در طراحی این اره ها هستند که نقش مهمی در عملکرد این دستگاه ها دارند. به همین خاطر این قطعات را می توان از پایه های عملیات برش در این دستگاه ها دانست. کفشک ها باعث ثابت نگه داشتن دستگاه و قطعه کار در حین عملیات برش می شوند و فشار دادن آنها به سمت قطعه کار باعث کاهش قابل ملاحظه لرزش دستگاه در حین برش می گردد. برخی کفشک ها به گونه ای طراحی شده اند که قابل تنظیم باشند؛ بدین صورت که متناسب با اندازه تیغه می توان آنها را جلو یا عقب برد که همین قابلیت کمک زیادی به عمر تیغه می کند.

  نحوه کار با اره افقی بر (04)

  6. حرکت تیغه به صورت اره دستی در برش سطوح ضخیم ‌تر

  بارها پیش می آید که در حین عملیات برش به بخش هایی از قطعه کار برسید که به نظر می رسد عملیات برش در این بخش ها کندتر پیش می رود. در این حالت ممکن است این مسئله به خاطر کندی تیغه و یا جنس و ضخامت قطعه کار باشد. اگر از تیزی تیغه مطمئن هستید، بهتر است عملیات برش در این بخش ها را به مانند اره های دستی ادامه دهید. بدین صورت که تیغه را همانند اره های دستی به صورت بالا پایین حرکت دهید. در نحوه کار با اره افقی بر در این روش مقدار بیشتری از قطعه کار برش داده می شود و همین امر نیز سبب افزایش سرعت کاری شما می شود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای