متر لیزری چیست؟
 • متر لیزری، از ابزارآلات مهم و کاربردی برای تعمیرکاران و ساختمان سازان و طراحان است که به کمک آن، این امکان وجود دارد که اندازه، سطح، طول و برخی اندازه گیری های پیچیده را انجام بدهند. به کمک متر لیزری، فواصل مهم و دقیق را بدون خطای احتمالی، تنظیم کرد.
  درواقع این ابزار یک فاصله سنج است و جهت محاسبه دقیق فاصله ها از پرتو لیزر و عدسی استفاده می‌کند. عملکرد این وسیله به این شکل است که یک پالس متمرکز نور را به هدف هدایت کرده و مدت زمان بازتاب آن را اندازه گیری می‌کند. به زبان راحت تر، متر لیزری مدت بیت تابش و بازتاب نور هدایت شده را سنجیده و به متراژ تبدیل خواهد کرد.
  این مقاله میخوانیم که متر لیزری چیست و کاربرد آن چه می‌باشد. این مطلب توسط تیم ابزارچی آماده شده است.

  کاربرد متر لیزری

  اگر بخواهیم به صورت کلی بگوییم، مفید ترین کاربرد متر لیزری، ترازیابی، تطابق و به دست آوردن فواصل است. از دیگر مزایای استفاده از این ابزار، کاربرد آن در ساخت بنا، عمق سنجی در آب های عمیق، صنایع نظامی، سیستم های تولیدات صنعتی مانند نقشه برداری و فولاد است.

  استفاده متر لیزری در ساخت و ساز

  از مهم ترین کاربرد های متر لیزری، سرعت، کم کردن خطای چشمی، کاهش برخی هزینه ها و دقت بخشیدن به کار های ساختمانی است.
  در کار های ساختمانی، از این ابزار جهت نصب و تراز فریم و قسمت های مختلف ساختمان مانند ستون ها، نصب انواع اجزای ساختمان مانند قفسه و کمد، طراحی و عملی کردن انواع دکوراسیون مانند ساخت دیوار، کاغذ دیواری، پارتیشن بندی، تنظیم و نصب انواع در و پنجره، نصب و راه اندازی کار های برقی، ساخت سقف کاذب، استفاده می‌شود.

  چه متر لیزری بخرم؟ | بهترین برند های متر لیزری

  نحوه عملکرد متر لیزری به چه صورت است؟

  نحوه عملکرد متر لیزری

  نحوه عملکرد این دستگاه به این صورت است که به کمک مدت زمان رفت و بازگشت یک پالس لیزر از هدف، می‌توانید فاصله مورد نظرتان از آن را اندازه گیری کنید.
  نور لیزر، از یک طیف متمرکز برخوردار است و از این رو، غالباً به صورت تک فرکانس بوده و استفاده از آن جهت اندازه گیری با دقت زیاد مناسب است. نور لیزر متر لیزری، سرعت مشخصی داشته و مدت زمان پایایی آن بالا است.
  نور متر لیزری، زمان بیشتری نسبت به نور سفید می‌برد تا پراکنده شود؛ و به این ترتیب، این امکان وجود دارد که از آن برای فاصله های دور استفاده کنید. از این رو، نور لیزر، مورد مناسبی جهت استفاده در متر های لیزری متفاوت است.

  مزایای تهیه متر لیزری

  استفاده از این ابزار مدرن که امروزه جای خود را در میان ابزارآلات ضروری پیدا کرده است، مزایای زیادی دارد که مهم ترین آن‌ها در ادامه ذکر شده است.
  استفاده از متر لیزری، سرعت و دقت کار را بالا می‌برد که مهم ترین مزیت آن است
  کار با این وسیله خیلی راحت است
  متر لیزری، وزن سبک و خوبی داشته که از این رو به راحتی قابل حمل است
  این ابزار قادر است تا ۲۵۰ متر را اندازه گیری کند
  این ابزار، اندازه گیری را با سرعت قابل توجهی انجام می‌دهد
  این مدل متر، این امکان را به شما می‌دهد که به نقاطی با فاصله زیاد مثل سقف های بلند هم دسترسی داشته و بتوانید آن را آن را متر کنید

  نکات منفی استفاده از متر لیزری

  طبیعتاً استفاده از متر لیزری هم مانند استفاده از دیگر ابزار ها، جدا از مزایای آن، معایبی هم دارد.

  • در کل، در موقعیت هایی که مانعی در اندازه گیری وجود دارد و دید مستقیم تا هدف ندارد، نمی‌توان از آن استفاده کرد.
  • در موقعیت هایی که نیاز است اندازه محیط های قوسی شکل را به دست آوریم، نمی‌توانیم از متر لیزری استفاده کنیم.
  • گاهی پیش میاید که در زمان اندازه گیری فاصله های طولانی، پرتو های متر لیزری دچار واگرایی بشوند. دلیل این اتفاق، برخورد نور لیزر با حباب های داخل هوا است. حباب های هوا مثل یک لنز کار میکنند و گاهی موجب تغییراتی در مقیاس های کوچک تا بزرگ میشوند.
  • میزان قدرت انعکاس نور در وسیله های مختلف با هم فرق دارد و از این رو هدف هایی که نور را پراکنده یا جذب میکنند، احتمال بازگشت نور به مبدأ را کم میکنند. در این موقعیت، باید از ابزاراتی با امکان تغییر فاز استفاده کرد.

  راهنمای جامع استفاده از متر لیزری

  دقت متر لیزری

  دقت بالای اندازه گیری متر لیزری و سرعت عمل کار آن کاملاً مشهود بوده و باعث کاربردی بودن این ابزار در کار های ساختمانی و صنعتی شده است. نحوه کار با این وسیله بسیار آسان بوده و تنها کافی است آن را روشن کنید.
  از دیگر مزایای دقت بالای متر لیزری، تخمین میانگین بالاترین و پایین ترین فاصله بین دو نقطه با محاسبه بیشترین و کمترین فاصله اندازه گیری شده است.

  محاسبه فواصل با فرمول فیثاغورث

  در قسمت های شیب دار و یا محیط هایی که به صورت مستقیم اندازه گیری نمی‌شوند، راه کار فیثاغورث کاربردی می‌شود. به این ترتیب به کمک راهکار فیثاغورث، یعنی اندازه گیری دو ضلع، وتر آن اندازه گیری می‌شود.

  برند های سازنده متر لیزری

  برند و انواع مختلفی از متر لیزری در بازار ابزار موجود است.
  بوش، لامویوم، اچ تی سی، ایسونیک، نووا، هیوندای، میکا، رونیکس، مایلسی، مبوت، آنکور، یونیتی، دیوالت، ورتکس و جی سی پی، شناخته ترین برند های سازنده متر های لیزری در انواع مختلف هستند که هرکدام طرفداران خود را دارد.

  نکات مهم هنگام خرید متر لیزری

  از ویژگی های مهمی که در زمان خرید متر لیزری باید ارزیابی شود، دقت اندازه گیری، دامنه اندازه گیری و امکان محاسبه آن است. دامنه اندازه گیری متر لیزری، به قابلیت متر در سنجش نسبت داده خواهد شد.
  دامنه اندازه گیری می‌تواند بین نیم متر تا ۲۵۰ متر قابل تغییر است. عددی با علامتی به شکل مثبت و منفی روی ابزار وجود دارد که نشان دهنده دقت اندازه گیری و تلورانس متر لیزری است. هرقدر که این عدد کوچک تر باشد، تلورانس متر لیزری هم بیشتر است.
  از دیگر ویژگی هایی که در برخی متر های لیزری وجود دارد، محاسبات اضافی است. این محاسبات شامل اندازه هایی مثل سطح، حجم و فیثاغورث است که این‌گونه متر های لیزری را پرکاربرد تر کرده اند.
  از دیگر مواردی که باید برسی شود، برد متر لیزری می‌باشد. برند های مختلف، متر لیزری با برد های متفاوت را به بازار عرضه میکنند.
  چیزی که مهم است در هنگام خرید متر لیزری با آن دقت شود، تهیه ابزاری با کیفیت است که از همه مهم تر است. متر لیزری با کیفیت، دقت بالاتری داشته و امکان خطای انسانی را پایین میاورد.
  اکثراً این ابزار در کارگاه ها و محیط های ساخت و ساز کاربرد دارد؛ بنابراین بهتر است مدلی از آن را خریداری کنید که مقاومت خوبی در برابر ضربه داشته باشد.

  سوالات متداول

  متر لیزری

  هزینه خرید متر لیزری چقدر است؟

  قیمت این وسیله، بسته به بردی که از آن خرید می‌کنید و برد آن که ویژگی بااهمیتی است، متفاوت است. از این رو بهتر است که قبل از خرید متر لیزری کاملاً ویژگی های آن را برسی کرده و با توجه به بودجه خود نمونه مناسب را خریداری کنید.

  بیشترین برد متر لیزری چند است؟

  برد متر های لیزری بسته به مدلشان با هم متفاوت است؛ اما به طور ایده آل، متر های لیزری می‌توانند فاصله تا متراژ ۲۵۰ متر را اندازه گیری کنند.

  چه زمانی نمی‌توان از متر لیزری استفاده کرد؟

  استفاده از این ابزار، نیاز به محیطی فاقد مانع میانی و با دید کامل و مستقیم دارد. از سوی دیگر، متر های لیزری نمی‌توانند محیط های قوسی شکل و غیرمستقیم را اندازه گیری کنند.

  نتیجه گیری با ابزارچی

  همانطور که در این مقاله گفته شد، متر لیزری ابزاری مفید و کاربردی در صنایع مختلف به ویژه ساختمان سازی است که کار با آن ساده بوده و این امکان را به شما می‌دهد فاصله های مختلف تا ۲۰۰ متر را به راحتی اندازه گیری کنید.
  متر لیزری از برند های مختلف با ویژگی های متفاوت به فروش می‌رسد؛ بنابراین بهتر است قبل از خرید، نمونه های مختلف این ابزار را با هم مقایسه کرده و برای تهیه آن به نتیجه برسید.
  این مقاله توسط تیم ابزارچی تهیه شده و هدف آن معرفی ابزار متر لیزری بود. امیدواریم این مطالب برایتان مفید بوده و برای خرید محصول مناسب، شما را راهنمایی کرده باشد.

   

  میانگین امتیازات ۳ از ۵
  از مجموع ۲ رای