آموزش استفاده تراز لیزری (1)
 • استفاده از تراز لیزری شامل رعایت یک سری نکات و دستورالعمل ها بوده که کمک زیادی به بهتر شدن روند کاری و نتیجه کار می شود. تراز لیزری یک ابزار پیشرفته و کاربردی در زمینه تراز کاری بوده که در زمینه های مختلف کاری مورد استفاده قرار می گیرد. اساس کار این دستگاه بر پایه تکنولوژی لیزر است که بسته به نوع دستگاه می تواند به صورت افقی و عمودی از آن ساطع شود. کار با این دستگاه ها بسیار آسان است و دقت و کیفیت کاری بالایی نیز برخوردار هستند. در ادامه ضمن بررسی کارکرد این دستگاه ها به آموزش استفاده از تراز لیزری خواهیم پرداخت.

  بهترین تراز لیزری برای کاشی کاری و گچ کاری 360 درجه کدام است؟ | راهنمای خرید

  کارکرد تراز لیزری

  کارکرد این ترازها بدین گونه بوده که با خروج پرتوهای سبز یا قرمز رنگ لیزر به سطح مورد نظر در جهت افقی یا عمودی، شرایط برای انجام فعالیت کاربر فراهم می شود. پرتوهای ساطع شده لیزر بسیار متمرکز و تقویت شده بوده که از طریق یک LED به نقطه مورد نظر تابیده می شوند. پرتوهای نازک تر در مقایسه با سایر پرتوها از کیفیت کاری بهتری برخوردار هستند که خود ضخامت پرتوها نیز به غلظت نور و پارامترهای دیود بستگی دارد.

  تفاوت تراز لیزری نور سبز و قرمز

  با استفاده از پرتوهای نازک دقت کار به حداکثر ممکن رسیده تا آنجا که خطای احتمالی برای فواصل 30 الی 50 متر تقریباً به صفر می رسد. مورد دیگر در رابطه با کارکرد لیزرها رنگ لیزر بکار رفته در طراحی آنهاست. برای فرایندهای کاری محدود و داخلی رنگ لیزر قرمز توصیه می شود که از شدن تابش کمتری در مقایسه با رنگ سبز برخوردار است. در طرف مقابل برای فرایندهای کاری گسترده و در فضای بار لیزر سبز رنگ توصیه می شود که از شدن تابش بالایی برخوردار است. لیزر سبز در مقایسه با نوع قرمز دارای شدت تابش پنج برابری است.

  آموزش استفاده تراز لیزری (2)

  آشنایی با استاندارد گوشی ایمنی

  نحوه استفاده از تراز لیزری

  کار با این دستگاه ها مستلزم رعایت اصول و دستورالعمل هایی است که به کیفیت کاری کاربران کمک زیادی می کند. بر همین اساس در این بخش قصد داریم به یک سری از دستورالعمل های استفاده از این دستگاه ها با عنوان آموزش استفاده از تراز لیزری بپردازیم.

  آموزش استفاده تراز لیزری (3)

   

  1. برای شروع کافی است بدانید که کار با این دستگاه ها بسیار ساده و آسان بوده و شما با یک مطالعه اجمالی می توانید کار با این دستگاه ها را فرا گیرد. قبل از شروع کار از یک دستگاه خود تراز کننده استفاده کنید تا دستگاه لیزر شما به صورت کاملاً تراز بر روی سطح مورد نظر قرار گیرد. بدین صورت که سطوح لیزری نشان دهند یک خط تراز به صورت عمودی یا افقی و یا هر دوِ آنهاست.
  2. توصیه می کنیم از گونیومتر لیزری برای این کار استفاده شود که یک گونیا با قابلیت نمایش یک جفت خط با حالت عمود بر هم است و برای تنظیم زوایای 90 درجه در زمینه های کاری مانند کاشی کاری مناسب است.
  3. توصیه ما به شما استفاده از ترازهای خودتراز با قابلیت سه یا پنج نقطه ای است. برای این کار می توانید دستگاه را بر روی یک سه پایه قرار دهید و آن را بر روی محل مورد نظر خود بچرخانید تا یک خط تراز را مشخص کند. اگر تراز لیزری شما سه پایه ندارد برای آن تهیه کنید؛ چرا که با استفاده از سه پایه براحتی می توان ارتفاع لیزر را تنظیم کرد و حتی آن را بر روی یک سطح ناهموار نیز تراز نمود.
  4. استفاده از سطح چرخشی برای تراز لیزری در پروژه های بزرگ و زمینه های کاری گسترده بسیار مناسب بوده و باعث افزایش سرعت کار و کاهش مصرف انرژی کاربر می شود. از این روش می توان برای تنظیم ارتفاع پایه های فنداسیون و مواردی از این قبیل استفاده کرد.
  5. چنانچه در فضای باز قصد استفاده از تراز لیزری را دارید، به دلیل بالا بودن شدت نور می توانید از عینک ایمنی کار با تراز لیزری استفاده نمایید. استفاده از عینک قرمز برای بهتر دیدن نور تراز می تواند بسیار مؤثر و کاربری باشد.
  6. در زمینه های کاری مانند بازسازی خانه ها می توانید از طرح خطوط لیزر مربع استفاده کنید و این خطوط نمایش داده شده بر روی سطح را بدون هیچ مشکلی نشانه گذاری کنید. با استفاده از این دستگاه می توانید اندازه گیری های خود را نسبت به یک مرجع انجام دهید. بدین صورت که با استفاده از یک تراز و تابش یک خط لیزر به کمک آن بر روی دیوار، یک مرجع برای فرایند کاری خود تعیین کنید.
  7. شما همچنین در استفاده از تراز لیزری می توانید دیوارها را با کمک خطوط لیزر عمومی با دقت بالایی بسازید و برای این کار کافی است قبل شروع کار خطوط عمودی لیزر را بر روی محل مورد نظر تثبیت کنید.

  سؤالات متداول

  1. محل قرار گرفتن تراز لیزری چگونه است؟

  محلی که تراز لیزری بر روی آن قرار می گیرد باید کاملاً صاف و تراز باشد که با استفاده از یک تراز دستی و یا تراز حبابی موجود بر روی خود دستگاه تراز لیزری می توان آن را تراز کرد. این کار باعث افزایش دقت در استفاده از تراز لیزری مخصوصاً برای فواصل دور می شود.

  1. نکات مهم کار با تراز لیزری کدامند؟

  تراز کردن اولیه دستگاه قبل استفاده، محافظت از دستگاه در برابر فشار و ضربه، نگاه نکردن بیش از حد به پرتوهای لیزر در حین کار و غیره از نکات مهم کار با این دستگاه ها بوده که باعث افزایش کیفیت کاری و بالا رفتن دوام دستگاه می شود.

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۱۰ رای