آچار بکس بادی چیست و چگونه کار میکند
 • آچار بکس، وسیله ‌ای است که به کمک آن می‌توان پیچ مهره‌ های مختلف و یا خیلی محکم و بزرگ را باز یا بسته کرد. احتمالاً بدانید که پیش از آمدن آچار بکس به بازار، از آچارهای دستی استفاده می‌شد. با اینکه آچار دستی هم کاربرد بالایی داشت و در مصارف مختلفی استفاده می‌شد، به تجربه و مهارت بالا، گشتاور و تلاش بیشتری برای استفاده نیاز دارد. پس از تولید انواع آچار بکس ها، کار متخصصین و افرادی که از این ابزار استفاده می‌کنند، راحت ‌تر شد و این ابزار به سرعت به مواردی ضروری در مکانیک ماشین ‌ها تبدیل شدند. بکس های بادی، وزن کمتر و استفاده راحتی دارند و از این رو کار با آن‌ها برای افراد مختلف مانند تعمیرکاران و متخصصین، راحت شده است. در این مقاله خواهیم دانست که آچار بکس بادی چیست و چگونه کار میکند.

  از مزایای مهم آچار بکس های بادی، این است که نیرو را در مراحل افزایشی اعمال می‌کند، بنابراین باعث می‌شود که آسیبی به پیچ و مهره‌ ها وارد نشود و نیروی کافی برای کار مورد نظر فراهم می‌شود.
  این مطلب که توسط ابزارچی تهیه شده است، در رابطه با بکس بادی و نحوه کار با آن است.

  قبل از هر چیز، باید بدانیم که آچار بکس بادی چیست:

  آچار بکس بادی چیست؟

  بکس بادی

  به طور کلی، محصولات صنعتی بادی، شامل ابزارهایی می‌شوند که به کمک گاز و استفاده از آن به عنوان نیروی مکانیکی، انرژی قابل توجهی را برای کار فراهم می‌کنند. ابزارآلات صنعتی بادی، دارای تنوع زیادی هم هستند که یکی از پر کاربرد ترین و مهم‌ ترین آن‌ها، آچار بکس بادی است.
  به این نوع آچار بکس، آچار ضربه ‌ای پنوماتیک هم گفته می‌شود. بکس های بادی، قدرت زیادی دارد و در صنایع سخت و سنگین کاربرد بالایی دارد. این مدل بکس ها لازم است که به منابع بادی یا یک کمپرسور بزرگ وصل شوند تا قابل استفاده باشند. با این ابزار باید توسط افراد باتجربه کار شود تا بتوانند فشار هوای کار با آن را کنترل کنند.

  تفاوت آچار بکس بادی و بکس برقی، کدام یک بهتر است؟ | راهنمای خرید

  آچار بکس های بادی، از پرکاربرد ترین ابزار و محصولات پنوماتیک به حساب میایند که مصرف بالایی هم دارند و در صنایع مانند کارخانه ‌ها، تعمیرگاه ها و کارگاه‌ های تولیدی و خدماتی استفاده و کاربرد بالایی دارند. لازم است بدانید که بکس های بادی صدای نسبتاً بالایی هم دارند. قیمت مناسب ‌تر این نوع آچار بکس، از مزایای آن به حساب میاید.

  آچار بکس بادی چگونه کار می‌کند؟

  آچار بکس بادی به کمک یک شلنگ فنری به کمپرسور بادی وصل می‌شود و اینگونه نیرویی که برای استفاده از آن لازم است تأمین می‌شود. درواقع بکس بادی از طریق انرژی ‌ای که توسط گشتاور به وجود میاید، شروع به کار می‌کند؛ که این گشتاورها قابل تنظیم بوده و بسته به نوع کار تغییر می‌کنند تا از شکستن و آسیب زدن به پیچ و مهره ‌ها جلوگیری شود.
  بکس بادی در باز و بسته کردن یا کار با پیچ و مهره ‌ها، سیستم تعلیق، جلوبندی موتور، آچارکشی و … استفاده می‌شود.
  آچار بکس بادی در میان دیگر انواع آچار بکس، بسیار قدرت بالایی دارد ولی از طرف دیگر وزن قابل توجهی هم داشته که باید به کمپرسور بادی هم متصل باشد.

  اگر بکس بادی شما نیاز به تعمیر و نگهداری دارد توصیه میشود، مقاله آموزش نگهداری و روغن کاری بکس بادی و نکات و روش محافظت از آن مطالعه نمایید.

  اجزای مختلف بکس بادی

  شناخت اجزای مختلف آچار بکس بادی و نقش آنها، کمک می‌کند بدانیم کارکرد آچار بکس بادی چیست و روش کار بکس بادی را بهتر متوجه شویم:

  • کمپرسور هوا:
   بکس بادی برای کار کردن به جریان هوایی نیاز دارد که به وسیله کمپرسور هوا فراهم می‌شود. در پایه ‌های دستگاه، دو ورودی برای حرکت هوا وجود دارد تا نیروی مورد نیاز بکس بادی فراهم شود.
  • چرخش روتر آچار بادی:
   هوایی که وارد بکس بادی می‌شود، به طرف سیلندرهای روتر رفته و سپس باعث چرخش تیغه ‌های روتر می‌شود. به این ترتیب، روتر های پیشران آچار بادی به حرکت می افتند. تمام این مراحل به این هدف انجام می‌شوند که روتر موتور بکس بادی حرکت کرده و گشتاور و سرعت مورد نیاز کار به وجود بیاید.
  • چکش بادی:
   روی لبه سیلندر روتر یک زبانه وجود دارد که باعث می‌شود محفظه چکش بکس بادی با حرکت موتور آن شروع به چرخیدن کند. این چرخیدن چکش است که کمک می‌کند شما قادر باشید به وسیله بکس بادی تمام پیچ و مهره‌ ها را به آسانی باز و بسته کنید. با حرکت کردن دستگیره آچار بکس بادی به دو طرف، چکش هم به همین ترتیب به داخل و خارج درحال حرکت خواهد بود.

  ترتیب مراحل استفاده از بکس بادی

  نحوه استفاده از بکس بادی

  1. سر هم بندی کردن آچار بکس بادی:
   اولین کاری که برای استفاده از آچار بکس بادی انجام دهید، وصل کردن قطعات آن برای راه اندازی بکی است. اگر دریل‌ ها و آچار ها را تا به حال دیده باشید، تشابه زیادی به هم دارند. آچار بکس بادی دارای دکمه ‌ای است که برای باز کردن گشتاور و افزایش فشار هوا کاربرد دارد. در اولین قدم، باید شلنگ پلاستیکی کمپرسور هوا را به قسمت موردنظر بکس بادی وصل کنید. اگر این کار به نظرتان پیچیده بود، از دفترچه راهنمای مخصوص بکس بادی خریداری شده استفاده کنید تا از هر مشکلی جلوگیری شود.
  2. تست بکس بادی
   مرحله پی از سر هم بندی قسمت‌ های بکس بادی، تست درست کار کردن بکس بادی است. نخست، باید فشار کمپرسور را بین 90 تا 100 PSL تنظیم کرده باشید. سپس چک کنید که فشار موردنیاز بکس شما فراهم می‌شود یا خیر. چک کنید که شلنگ کمپرسور پیچ خوردگی نداشته باشد تا هوا کاملاً بتواند به آچار بکس برسد
  3. تنظیم سرعت آچار بکس بادی
   در اکثر مدل‌ های بکس بادی، سرعت کار آن قابل تنظیم است. برای جلوگیری از خورد شدن و شکستن پیچ و مهره‌ ها، سرعت آچار بکس بادی را بسته به کار خود تنظیم کنید. سپس، گشتاور را با سرعت چک کنید. بعد از این مراحل، باید سوکت مناسب را در بکس بادی قرار دهید و سپس، مهره لاستیک مناسب را در آچار بکس تنظیم کنید و دکمه آن را بزنید. هدف این کار این است که پیش از شروع کار، از درست بودن سایز سوکت و سرعت و گشتاور مورد نظر مطمئن باشید تا مشکلی حین کار پیش نیاید.

  مزایای استفاده از آچار بکس بادی

  استفاده از آچار بکس ها قطعاً تأثیر مثبتی روی کیفیت و سرعت کار های صنعتی خواهد داشت:

  • از فشار هوا برای کار استفاده می‌کند
  • قیمت مناسبی نسبت به رقیبان خود دارد
  • این نوع آچار بکس ها، به دلیل برخورداری از قابلیت تنظیم فشار هوا و باز و بسته کردن پیچ و مهره‌ ها با توجه به اندازه آن‌ها، از شکستن و آسیب دیدن مهره‌ ها جلوگیری می‌کند.
  • این ابزار، استهلاک زیادی نداشته و به ندرت به تعمیر نیاز دارند؛ بنابراین هزینه نگهداری زیادی نیاز ندارد و مقرون به‌ صرفه هستند.
  • از نیروی قابل توجهی برخوردار بوده و سرعت کار آن در مقایسه با آچار بکس های دیگر بیشتر است.

  نکات مهم و قابل توجه هنگام خرید آچار بکس بادی

  خرید بکس بادی

  مواردی که در ادامه گفته می‌شود، احتمالاً به شما برای خرید یک آچار بکس بادی مناسب کمک می‌کند:

  • برسی کار نیروی گشتاور آچار بکس بادی، ازجمله موارد قابل توجه هنگام خرید آچار بکس است.
  • نحوه طراحی آچار بکس بادی هم باید به صورتی باشد که در زمان کار های سنگین و طولانی، از خسته شدن دست شما جلوگیری کند و سرعت کار شما را کم نکند.
  • جدا از مهم بودن وزن پایین آچار بکس بادی، اندازه آن هم باید برسی شود تا مناسب مکانی که برای آن همراه با کمپرسور بادی در نظر گرفته ‌اید باشد. مخصوصاً که حمل نمونه‌ های سنگین آچار بکس، راحت نیست.
  • برسی اندازه درایو
  • گارانتی، ضمانت، خدمات پس از فروش و برندی که از آن خرید می‌کنید هم ازجمله موارد قابل توجه خرید بکس بادی است تا در آینده خرابی و تعمیر آن مشکل ساز نباشد.

  نتیجه گیری با ابزارچی

  با خواندن مطالب فوق و بررسی ‌های انجام شده که توسط ابزارچی آماده شده است، باید متوجه شده باشید که آچار بکس بادی چیست و چگونه کار می‌کند. این وسیله، یک ابزار کاربردی و مهم در صنعت است که قدرت بالایی داشته و به کمک فشار هوای گشتاور، برای باز و بسته کردن انواع پیچ و مهره مناسب است. انتخاب بکس، کاملاً بسته به نوع کار شما است. حتی اگر شما بهترین محصول بازار در این زمینه هم خریداری کنید، اگر مناسب زمینه کاری یا نیاز شما نباشد، انتخاب صحیحی نبوده و شاید کارآمد نباشد.
  بسیاری افراد متخصص، بکس های بادی را به عنوان بهترین نوع آچار بکس پیشنهاد می‌کنند زیرا حداقل از این مورد می‌توانیم مطمئن باشیم که نیروی کافی برای سخت ‌ترین موارد برای باز کردن را نیز دارد.

   

   

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۳ رای