آموزش نگه داری و روغن کاری بکس بادی
 • بکس، ابزاری است که به کمک آن می‌توان پیچ مهره‌های مختلف و یا خیلی محکم و بزرگ را باز یا بسته کرد.
  پس از تولید انواع آچار بکس ها، کار متخصصین و افرادی که از این ابزار استفاده می‌کنند، راحت تر شد. در سال های اخیر، این ابزار به سرعت به مواردی ضروری در مکانیک ماشین ها تبدیل شده اند. بکس های بادی، وزن کمتر و استفاده راحتی دارند و از این رو کار با آن‌ها برای افراد مختلف مانند تعمیرکاران و متخصصین، راحت شده است.
  این مقاله که توسط گروه ابزارچی آماده شده است، در تلاش است که نکاتی در ارتباط با آموزش نگهداری و روغن کاری بکس بادی، به شما ارائه دهد.

  بکس بادی چیست؟

  بکس باذی چیست؟

  ابتدا لازم است پیش از آموزش نحوه نگهداری و روغن کاری بکس بادی، بدانیم که این وسیله چیست، چگونه کار می‌کند و کاربرد آن چیست.
  به طور کلی، محصولات صنعتی بادی، شامل ابزارهایی می‌شوند که به کمک گاز و استفاده از آن به عنوان نیروی مکانیکی، انرژی قابل توجهی را برای کار فراهم می‌کنند. ابزارآلات صنعتی بادی، دارای تنوع زیادی هم هستند که یکی از پر کاربرد ترین و مهم‌ ترین آن‌ها، آچار بکس بادی است.

  آچار بکس بادی چیست و چگونه کار میکند؟ | مراحل و مزایای کار با بکس بادی

  بکس های بادی، قدرت زیادی دارد و در صنایع سخت و سنگین کاربرد بالایی دارد. این مدل بکس ها لازم است که به منابع بادی یا یک کمپرسور بزرگ وصل شوند تا قابل استفاده باشند. با این ابزار باید توسط افراد باتجربه کار شود تا بتوانند فشار هوای کار با آن را کنترل کنند.

  آچار بکس بادی چگونه کار می‌کند؟

  آچار بکس های بادی، از پرکاربردترین ابزار و محصولات پنوماتیک به حساب میایند که مصرف بالایی هم دارند و در صنایع مانند کارخانه‌ها، تعمیرگاه ها و کارگاه‌های تولیدی و خدماتی استفاده و کاربرد بالایی دارند. لازم است بدانید که بکس های بادی صدای نسبتاً بالایی هم دارند. قیمت مناسب‌تر این نوع آچار بکس، از مزایای آن به حساب میاید.

  آچار بکس بادی به کمک یک شلنگ فنری به کمپرسور بادی وصل می‌شود و این‌گونه نیرویی که برای استفاده از آن لازم است تأمین می‌شود. درواقع بکس بادی از طریق انرژی‌ای که توسط گشتاور بالایان به وجود میاید، شروع به کار می‌کند؛ که این گشتاورها قابل تنظیم بوده و بسته به نوع کار تغییر می‌کنند تا از شکستن و آسیب زدن به پیچ و مهره‌ها جلوگیری شود.

  بکس بادی در باز و بسته کردن یا کار با پیچ و مهره‌ها، سیستم تعلیق، جلوبندی موتور، آچارکشی و … استفاده می‌شود.
  آچار بکس بادی در میان دیگر انواع آچار بکس، بسیار قدرت بالایی دارد ولی از طرف دیگر وزن قابل توجهی هم داشته که باید به کمپرسور بادی هم متصل باشد.

  تفاوت آچار بکس بادی و بکس برقی، کدام یک بهتر است؟ | راهنمای خرید

  چه چیزی باعث خرابی بکس بادی می‌شود؟

  خراب شدن بکس بادی

  پیش از آموزش نگهداری و روغن کاری بکس بادی، لازم است بدانیم که چه مواردی، بیشترین تأثیر در خرابی و استهلاک آچار بکس بادی را دارند:

  1. رطوبتی که در باد دستگاه وجود دارد
  2. بهره بری از فشار نامناسب نسبت به دستگاه
  3. تهیه روغن نامناسب برند بکس بادی شما
  4. خشک و بدون روغن کار کردن آچار بکس بادی

  دانستن این موارد به شما کمک می‌کند تا اهمیت نگهداری مناسب و روغن کاری بکس بادی را متوجه شوید

  روش های نگهداری از بکس بادی

  استفاده از بکس بادی، مزایای زیادی دارد. از نکات مثبت آن می‌توان به طراحی ساده و مفید در مسیر راحت کردن کار نیروهای انسانی اشاره کرد. بکس بادی، سرعت انجام بعضی کار های صنعتی را بیشتر کرده و باعث افزایش کیفی آن می‌شود.
  جدا از سطح کیفیت آچار بکس بادی، نحوه نگهداری و روغن کاری آن هم اهمیت بالایی دارد تا این دستگاه بتواند کارایی خود را همچنان حفظ کند.
  تعمیرات و مراقبت از بکس بادی نسبت به آچار بکس های شارژی و برقی، آسان تر بوده و استهلاک کمتری دارد. این نکته در رابطه با ابزارآلات صنعتی دیگر نیز وجود دارد و به طور کلی، محصولات بادی به این دلیل که دارای سیستم ساده تری هستند و قطعات محدود تری دارند، میزان استهلاک و فرسودگی کمتری داشته و طبیعتاً به ندرت نیاز به تعمیرات دارند.
  نکات مهم جهت نحوه نگهداری و روغن کاری بکس بادی:

  • یش از استفاده از آچار بکس بادی، از طرف ورودی هوا دستگاه، قسمت مورد نظر را به کمک روغن موتور، چرب کنید. حتماً این نکته را به خاطر داشته باشید که روغنی که استفاده می‌کنید، نباید ویسکوزیته بالایی داشته باشد.
  • به یاد داشته باشید که رطوبت و آب داخل سیلندر هوا و مخزن روغن را باید تخلیه کنید تا آچار بکس بادی شما بتواند به خوبی کار کند.
  • در صورتی که فیلتر روغن در اختیار ندارید، باید روغن را از راه قسمت مربوطه پر کنید.
   مهم است که روغن قبل از استفاده از دستگاه پر باشد تا این ابزار بتواند در شرایط ایده آل کار کند.
  • جهت روغن کاری بکس بادی خود، باید از روغن مخصوص پیشنهاد شده برای برندی که در اختیار دارید استفاده شود تا اثرات منفی روی ابزار شما نگذارد.
  • تا جایی که امکان دارد، سعی کنید از آچار بکس بادی به طور پیوسته و بیشتر از 5 ثانیه استفاده نکنید و به آن استراحت دهید. کار کردن مداوم این ابزار باعث می‌شود که فشار موتور، کاهش پیدا کند.
  • مهم است که همواره سیلندر هوا و مخزن باد آچار بکس بادی، تمیز و خشک بوده و مخزن هوا ابزار دارای نشتی نباشد.
  • اگر به طور مرتب از بکس بادی استفاده می‌کنید، آن را طوری تنظیم کنید که ناحیه ورود هوا به سمت بالاتر باشد. چند بار به آن روغن بزنید تا قسمت بلبرینگ و روتر کاملاً چرب شود.
   بعد از مراحل، آن را به پمپ باد وصل کنید و بکس بادی را روشن کنید تا روغن و هوای اضافی از اگزوز دستگاه بیرون برود.
  • جهت نگهداری درست بکس بادی و بیشتر کردن عمر آن، می‌توانید یک سه راهی و دستگاه رطوبت سنج تهیه کرده و در راه خط کمپرسور هوا تعبیه کنید.
  • اگر چند ماه از این دستگاه استفاده نمی‌کردید، آن را کاملاً تمیز کرده و روغن کاری کنید تا آسیب نبیند.
  • جهت رعایت نکات ایمنی کار با ابزار صنعتی، هنگام کار از عینک مخصوص استفاده کنید.
  • برای نگهداری بهتر و سالم نگه داشتن دستگاه، مانند دیگر ابزار های بادی، بهتر است در قسمت خارجی کمپرسور بادی از واحد مراقبت دو قلو یا سه قلو استفاده کنید. به این ترتیب، رطوبت و روغن بکس بادی به طور درست جذب شود.
  • در قسمت های مختلف بکس بادی، بسته به نوع آن، واژه oil نوشته شده است که توسط آچار 4 باز می‌شود و در چکاب ماهیانه دستگاه از این قسمت، روغن داخل دستگاه ریخته می‌شود.

  مزایای استفاده از آچار بکس بادی

  مزایای استفاده از بکس بادی

  اگر هنوز آچار بکس مورد نظر خود را تهیه نکردید، این بخش برای شما مفید خواهد بود.
  استفاده از این دستگاه، مزایای زیادی در مقایسه با رقیبان هم رده خود دارد. برخی از دلایل این برتری نسبت به آچار بکس برقی و شارژی را در این قسمت برسی می‌کنیم:

  • قیمت مناسبی نسبت به رقیبان خود دارد.
  • این نوع آچار بکس ها، به دلیل برخورداری از قابلیت تنظیم فشار هوا و باز و بسته کردن پیچ و مهره‌ها با توجه به اندازه آن‌ها، از شکستن و آسیب دیدن مهره‌ها جلوگیری می‌کند.
  • این ابزار، استهلاک زیادی نداشته و به ندرت به تعمیر نیاز دارند؛ بنابراین هزینه نگهداری زیادی نیاز ندارد و مقرون به صرفه هستند.
  • استفاده از آچار بکس ها قطعاً تأثیر مثبتی روی کیفیت و سرعت کار های صنعتی خواهد داشت.
  • از فشار هوا برای کار استفاده می‌کند.
  • از نیروی قابل توجهی برخوردار بوده و سرعت کار آن در مقایسه با آچار بکس های دیگر بیشتر است.

  نتیجه گیری با ابزارچی

  بسیاری افراد متخصص، بکس های بادی را به عنوان بهترین نوع آچار بکس پیشنهاد می‌کنند زیرا حداقل از این مورد می‌توانیم مطمئن باشیم که نیروی کافی برای سخت ترین موارد برای باز کردن را نیز دارد. طبیعی است که نگه داری از همچین دستگاهی، نکات مهمی دارد که باید به آنها توجه شود.
  از مزایای مهم استفاده از آچار بکس های بادی، این است که نیرو را در مراحل افزایشی اعمال می‌کند، بنابراین باعث می‌شود آسیبی به پیچ و مهره‌ها وارد نشود و نیروی کافی برای کار مورد نظر فراهم می‌شود.
  روغن کاری منظم آچار بکس بادی اهمیت زیادی دارد و از آسیب دیدن آن جلوگیری می‌کند.

  هدف از تهیه این مقاله، آموزش نگهداری و روغن کاری بکس بادی بود که توسط تیم ابزارچی آماده شده است و امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای