تفاوت آچار بکس بادی و بکس برقی، کدام یک بهتر است؟ | راهنمای خرید
 • آچار بکس و انواع آن

  آچار بکس، ابزاری است که به وسیله آن می‌توان پیچ مهره‌های مختلف و یا خیلی محکم و بزرگ را باز یا بسته کرد. احتمالاً بدونید که پیش از آمدن آچار بکس های بادی و برقی به بازار، از آچارهای دستی استفاده می‌شد. بااینکه آچار دستی هم کاربرد بالایی داشت و در مصارف مختلفی استفاده می‌شد، به تجربه و مهارت بالا، گشتاور و تلاش بیشتری برای استفاده نیاز دارد. پس از تولید انواع آچارهای برقی و بادی، کار متخصصین و افرادی که از این ابزار استفاده می‌کنند، راحت‌تر شد و این ابزار به سرعت به مواردی ضروری در مکانیک ماشین‌ها تبدیل شدند. مدل بکس های بادی و بکس های برقی، وزن کمتر و استفاده راحتی دارند و گاهی می‌توانند به صورت سیار استفاده شوند و ازاین‌رو کار با آن‌ها برای افراد مختلف ماندد تعمیرکاران و متخصصین، راحت شده است.

  از مزایای مهم آچار بکث های بادی و برقی، این است که نیرو را در مراحل افزایشی اعمال می‌کند، بنابراین باعث می‌شود آسیبی به پیچ و مهره‌ها وارد نشود و نیروی کافی برای کار مورد نظر فراهم می‌شود.

  بکس بادی چیست؟

  بکس بادی چیست

  به این نوع آچار بکس، آچار ضربه‌ای پنوماتیک هم گفته می‌شود. بکس های بادی، قدرت زیادی دارند و در صنایع سخت و سنگین دارای کاربرد بالایی میباشند. این مدل بکس ها لازم است که به منابع بادی یا یک کمپرسور بزرگ وصل شوند که یکی از معایب آن به حساب میاید؛ بنابراین قابل حمل برای تعمیرات فوری نیستند. با این ابزار باید توسط افراد باتجربه کار شود تا بتوانند فشار هوای کار با آن را کنترل کنند.

  آچار بکس بادی چیست و چگونه کار میکند؟ | مراحل و مزایای کار با بکس بادی

  بکس برقی چیست؟

  این نوع آچار بکس ها ممکن است به صورت شارژی یا سیمی باشند که در سال‌های گذشته، مشتریان مخصوص خود را داشته‌اند. مدل‌های سیمی این بکس های برقی را اگر از زاویه سرعت اندازه نگاه کنیم، شباهت زیادی به بکس های بادی دارند.
  بکس های برقی سیمی، نیروی بالاتری در قیاس با مدل‌های بی سیم خود دارد که طبیعی است بتواند اجزا و پیچ و مهره‌ای بزرگتری را باز کند. از سوی دیگر، مدل‌های سیمی، به دلیل دارا بودن کابل برق دستگاه، سخت‌تر کنترل شده و باید توسط یک کار بلد مدیریت شوند. در مقابل، از مزیت‌های بکس بی سیم، مناسب بودن برای کار با وسایل و اشیاء کوچک هستند؛ اما طبیعی است که نباید انتظار داشت که اجسام سخت‌تر و بزرگتر را باز کنند.

  تفاوت آچار بکس برقی و بکس بادی

  هردو انواع بکس، ابزاری کارآمد و ضروری در صنعت هستند که بسیاری از کار ها و مشاغل را راحت تر کرده‌اند. این را زمانی که با مهره‌های بسیار محکم قدیمی و زنگ زده کار کنید متوجه می‌شوید. در بسیاری از موارد، کار با آچار دستی به جای بکس برقی و بادی غیرممکن است و سرعت عمل کار شما را نیز کاهش می‌دهد.

  آموزش نگهداری و روغن کاری بکس بادی | نکات و روش محافظت از آن

  کاربرد های آچار بکس برقی و شارژی

  آچار بکس برقی

  • موارد استفاده از آچار بکس بادی: آچار بکس بادی، مورد نیاز راه اندازی کمپرسورهای بادی، شیلنگ، روغن و فیلتر رطوبت گیر و انواع اتصالات است.
  • موارد استفاده از آچار بکس برقی: بکس برقی، در مقایسه با بکس های بادی برای مصارف کاملاً متفاوتی مانند برق شهری بدون نوسان و سیم سیار استفاده می‌شوند.

  از روی دیگر، بکس برقی برای کار به کمپرسور نیاز ندارد و در موارد گسترده‌تری استفاده می‌شود به خصوص که صدای زیادی هم ندارد. همان‌طور که گفتیم، امروزه موارد شارژی بکس های برقی هم وارد بازار شده است و به دلیل سهولت کار با این مدل‌ها و عدم نیاز به باد یا برق به صورت ثابت، روز به روز مدل‌های متنوعی از آن‌ها درحال جایگزینی برای نمونه‌های هستند.

  این که کدام یک از انواع بکس برای خرید شما مناسب است، به نوع کار و نیاز شما بستگی دارد و هرکدام برای کارکردها مخصوصی طراحی شده و استفاده می‌شوند؛ اما اگر بخواهیم به صورت کلی این دو محصول را باهم مقایسه کنیم، بکس های بادی مانند دیگر ابزارهای بادی، اکثراً برای مصاف صنعتی کاربرد دارند و در عین داشتن وزن کمتر، قدرت بالاتر و استهلاک پایین‌تری هم دارند.

  آچار بکس های برقی بی سیم که با شارژ کار می‌کنند، بسیار مناسب کار در مکان‌هایی با دسترسی دشوار و یا در مواردی است که به بکس کوچک قابل حمل سریع نیاز داریم. به این صورت در شب‌ها شارژ شده و نیروی کافی برای کار در روز به صورت سیار را خواهند داشت؛ اما واضح است که نمی‌توان انتظار داشت تا قدرت بکس های بادی را به ما ارائه دهند و کیفیت خدمات پایین‌تری در صنعت دارند.

  مزایا و معایب آچار بکس بادی

  آچار بکس های بادی، از پرکاربردترین ابزار و محصولات پنوماتیک به حساب میایند که مصرف بالایی هم دارند و در صنایع استفاده و کاربرد بالایی دارند. اگر از بکس بادی در تعمیرگاه استفاده کنید، این مدل دارای چند نکته منفی و مثبت است:

  • صدای بلند بکس بادی و گاهی بیش از اندازه و غیراستاندارد
  • معمولاً به میزان باد زیادی نیاز دارد تا پاسخگو کار مورد نظر شما باشد
  • در فاصله از محیط کار و مسکونی نمی‌تواند استفاده شود و همواره به کمپرسور برای کار نیاز خواهد داشت
  • قیمت ارزان‌تری نسبت به آچار برقی‌های هم رده خود دارند

  مزایا و معایب آچار بکس برقی

  اگر از بکس برقی در تعمیرگاه استفاده کنید، این کار چند مورد منفی و مزیت را شامل می‌شود:

  • در هر محیطی به راحتی با اتصال به برق شهری، قابل کار کردن است
  • بر خلاف بکس برقی، لازم نیست به طور مداوم روغن زنی بشود و نیاز به فیلترهای رطوبت گیر هم ندارد
  • صدای پایین بکس برقی از مهم‌ترین مزایای آن است درحالی که صدای بالای بکس بادی از موارد منفی آن به حساب میامد
  • نسبتاً در صورت بروز مشکل، به راحتی تعمیر می‌شود
  • این مدل آچار بکس ها، از گران‌ترین بکس های کنونی بازار ابزار به شمار میایند

  بهترین تولیدکنندگان بکس بادی و برقی

  اچار بکس برقی

  یکی از مواردی که شاید بتواند برای انتخاب آچار بکس به شما کمک کند، مارک و کارخانه سازنده ابزارآلات صنعتی است. اگر به ‌طور کلی و خلاصه گفته شود، اکثر برترین و با کیفیت ‌ترین ابزار آلات صنعتی، در کشورهای ژاپن، آلمان، آمریکا و ایتالیا ساخته می‌شوند؛ اما در سال‌های گذشته، کشورهایی همچون کره جنوبی و تایوان هم در تلاش بوده‌اند تا نقش پررنگی در تولیدات این بازار داشته باشند.

  به عنوان نمونه، برای بهترین برندهای جهانی در تولید ابزارآلات صنعتی، هازت آمریکا، اینگرسولرند آمریکا، اس پی کوکن و توکن و شینانو ساخته ژاپن را می‌توان نام برد.

  موارد قابل توجه و راهنمای خرید بهترین آچار بکس بادی یا برقی

  1. اولین نکته هنگام خرید هر نوع بکس که باید برسی بشود، اندازه مورد نیاز آچار بکس و همچنین موقعیتی است که بکس را در آنجا قرار داده یا در آنجا کار می‌کنید. اگر کار شما به صورتی است که در مکان‌های کوچک مشغول هستید یا مدام در حال جا به جایی هستید، تصمیم معقول و بهتر این است که بکس برقی شارژی و بی سیم تهیه کنید زیرا همان‌طور که بالاتر گفته شد، می‌تواند شارژ بشود و هرزمان که نیاز داشتید در مکان‌های متفاوت استفاده شود و به راحتی قابل جا به جایی باشد. این در حالی است که این نوع بکس ها قیمت بیشتری دارند اما اگر مدام در حال سفر یا انجام تعمیرات در محیط‌های متفاوت و کوچک هستید، قطعاً بهتر است روی این نوع محصولات سرمایه گذاری کنید. ابزارچی آماده کمک به شما در خرید این نوع ابزار با برندهای متفاوت و بهترین قیمت است.
  2. ولی اگر شما در موقعیت‌های ثابتی مشغول به کار هستید و استفاده از بکس ها کار مرتب شما است، آچار بکس های بادی مناسب نیاز کار شما هستند. از جایی که در مکان‌های ثابت مانند تعمیرگاه‌ها و کارگاه‌ها ساکن هستید، پس می‌توانید قدرت مورد نیاز این بکس ها را به کمک به منبع ثابت، فراهم کنید.
  3. از دیگر موارد مورد نیاز برای برسی قبل از خرید بکس مورد نظرتان، مدت زمان کار شما با بکس است. اگر به صورت طولانی از این ابزار استفاده می‌کنید؛ آچار بکس های برقی سیمی و یا بکس های بادی مناسب کار شما هستند. دلیل آن این است که بکس های بی سیم شارژی، زمان کمتری نسبت به مدل‌های دیگر قابل استفاده هستند و در کار های طولانی، مداوم باید در حال شارژ شدن باشند که این در عمل شما وقفه ایجاد می‌کند.

  بهترین نوع آچار بکس برای کار من کدام است؟

  احتمالاً پس از خواندن این مقاله که توسط ابزارچی به هدف سهولت انتخاب شما برای ابزار مورد نظرتان آماده شده است؛ متوجه شده‌اید که کدام نوع آچار بکس به درد کارتان می‌خورد. جدا از همه این‌ها راحت نیست که بگوییم کدام آچار بکس از هم رقیبان خود بهتر است، چون به هدف شما از خرید این محصولات، فضای کاری مورد نظرتان و همینطور بودجه شما برای تهیه ابزار آلات بستگی دارد.

  بنابراین، انتخاب بکس، کاملاً بسته به نوع کار شما است. حتی اگر شما بهترین محصول بازار در این زمینه هم خریداری کنید، اگر مناسب زمینه کاری یا نیاز شما نباشد، انتخاب صحیحی نبوده و شاید کارآمد نباشد.

  با این وجود، به مشاغل سخت و صنایع پیشنهاد می‌شود که آچار بکس بادی فراهم کنند تا جواب گوی کارشان باشد چون نیرو و گشتاور بالاتری تولید می‌کند و احتمالاً بتواند تمام نیازهای شما از این ابزار را فراهم کرده و هر پیچی را باز کند.

  خیلی افراد متخصص در این زمینه، بکس های بادی را به عنوان بهترین نوع آچار بکس پیشنهاد می‌کنند زیرا حداقل از این مورد می‌توانیم مطمئن باشیم که نیروی کافی برای سخت‌ترین موارد برای باز کردن را نیز دارد.

  به عنوان نکته آخر، این را هم در نظر داشته باشید که بکس های بادی، در قیاس با هم رقیب خود که بکس برقی سیمی باشد، حجم کمتری را اشغال می‌کند، بنابراین می‌شود در مکان‌های کوچک و دشوارتر هم قرار داده شود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای