مهم ترین دلایل و علت داغ شدن کمپرسور باد
 • یکی از مهم‏ترین قطعات در صنعت که از آن برای فشرده‎سازی هوا استفاده می‏کنند، کمپرسور باد است. از کمپرسور در صنعت هوا و فضا، نفت و گاز، خودروسازی، صنایع غذایی و… استفاده می‎شود. امروزه کمپرسورهای متنوعی در بازار عرضه می‎شوند. یکی از بهترین کمپرسورها، کمپرسور هوا سایلنت است که بسیار کاربردی است. شما ممکن است در خانه یا در یک کارخانه تولیدی کار کنید و نتوانید برای مدت طولانی سروصدا را تحمل کنید و یا اگر اگر کسب‌وکاری دارید، که نمی‌خواهید مشتریان در معرض صدای کمپرسور قرار بگیرند، انتخاب پمپ باد بی صدا بهترین انتخاب است.

  یکی از مشکلاتی که ممکن است برای کمپرسور باد بی صدا رخ دهد، داغ شدن کمپرسور است. داغ شدن کمپرسور یک مشکل جدی برای کمپرسورها است. زیرا افزایش دما می‌تواند باعث خرابی و آسیب به دستگاه شود. درواقع بیش ازحد گرم شدن این محصول یکی از مهم‎ترین عامل خرابی دستگاه است. اگر می‏خواهید درباره مهم‏ترین دلایل و علت داغ شدن کمپرسور باد اطلاعاتی را کسب کنید تا پایان با ما همراه باشید.

  کمپرسور باد چیست و چگونه کار می‏کند؟

  همانطور که بیان کردیم پمپ باد، یکی از اصلی‌ترین قطعات در صنعت‏های مختلف است که از آن برای فشرده کردن هوا و گازها استفاده می‏کنند. این دستگاه بااستفاده از انرژی مکانیکی، هوا یا گاز را به فشار بالا فشرده می‏کند و در خروجی تحویل می‌دهد. کمپرسورها در انواع مختلفی تولید می‎شوند. این وسیله باتوجه به نیاز صنعت‏های مختلف به‏صورت ایستا یا متحرک تولید می‌شود.

  نحوه عملکرد کمپرسور به‏این صورت است که دستگاه در ابتدا، هوا یا گاز را از داخل محفظه ورودی کمپرسور جذب می‏کند و سپس بااستفاده از پره‌ها، آن‏ها را به یک فشار بالا فشرده می‌کند. سپس، آن را از خروجی کمپرسور خارج می‌کند. این وسیله کاربردی در صنعت‏های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‏عنوان مثال در صنعت هوا و فضا، کمپرسورها برای فشرده کردن هوا در توربین‌های هوایی مورد استفاده قرار می‏گیرد. در صنعت نفت و گاز، از این وسیله برای انتقال گاز به سیستم‌های پالایش استفاده می‌شود و در صنایع خودروسازی، برای تامین هوای فشرده برای سیستم ترمز استفاده می‎شود. درنتیجه خرید پمپ باد(کمپرسر هوا) باتوجه به نیاز هر صنعتی انجام می‏گیرد.

  همچنین شما باید به این نکته توجه کنید که در صنعت، داغ شدن کمپرسور برای عملکرد بهینه و طول عمر طولانی این وسیله بسیار مهم است. زیرا درصورتی‏که کمپرسور بیش از حد گرم شود، باعث ایجاد مشکلاتی مانند آسیب دیدگی به قطعات داخلی کمپرسور، کاهش کارایی و یا خرابی دائمی کمپرسور می‎شود.

  کمپرسور باد چیست و چگونه کار می‏کند؟

  کمپرسور باد بی صدا چیست؟ و اصل کار آن چگونه است؟

  کمپرسور باد بی صدا، دستگاهی است که باهدف کاهش صدای دستگاه یا کاهش نویز اضافی تولید شده است. این دستگاه این قابلیت را دارد که تمام صداهای مکانیکی کمپرسور را از ببرد یا به‎حداقل برساند. استفاده از پمپ باد سایلنت برای کارگاه‌های کوچک‌ یا برای کارخانه‌هایی با محیط کاری با پلان باز بسیار مناسب است. سطح صدای کمپرسور باد بی صدا بادرجه دسی‌بل اندازه‌گیری می‌شود. درواقع هرچه این رقم کمتر باشد، صدای کمپرسور کمتر است. به‏عنوان مثال سطح صدا برای کمپرسورهای هوای تجاری، بین 40 تا 60 دسی‌بل است.

  برخی از کمپرسورهای هوا سروصدای زیادی دارند و استفاده از آن‏ها برای مدت طولانی در محیط کار باعث ایجاد مشکلات شنوایی برای افرادی که در آن محیط فعالیت دارند، می‎شود. همچنین ایجاد سروصدا در محیط کار می‌تواند شنیدن هشدارها برای کارگران را سخت‌ کند، که همین امر باعث ایجاد خطر ایمنی برای افراد می‎شود.

  عملکرد پمپ باد سایلنت به‎این صورت است که این کمپرسور دقت دستگاه، عایق صوتی اضافی و روانکاری کارآمد را برای جذب نویز تولیدی ترکیب می‌کند. همین امر باعث ایجاد یک کمپرسور برای محیط کاری و محیط زیست می‎شود. این دستگاه برای استفاده در محیط‎های کاری بسته بسیار مناسب است، جایی که افراد ترجیح می‏دهند هر عملیاتی بی صدا انجام گیرد.

  کمپرسور باد بی صدا چیست؟ و اصل کار آن چگونه است؟

  دلیل داغ شدن کمپرسور باد چیست؟

  داغ شدن کمپرسور باد ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. درنتیجه شما باید اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید تا بتوانید به‏عملکرد بهتر این محصول کمک کنید. زیرا باداشتن آگاهی از عیب یک محصول بهتر می‏توانید، مشکل را حل کنید. برخی از دلایل داغ شدن کمپرسور باد به‏شرح زیر است:

  فشار کم مکش

  یکی از دلایل داغ شدن پمپ باد بی صدا و صدادار، فشار کم مکش است. این عامل می‎تواند در گرم شدن بیش از اندازه کمپرسورهوا تاثیر مستقیم داشته باشد. فشارکم مکش ممکن است براساس مشکلاتی مانند معیوب بودن دستگاه‏های اندازه‎گیری، نصب نامناسب قطعات مختلف کمپرسور، از بین رفتن مبرد، انسداد فیلترها، افت فشار و سایر موارد رخ دهد.

  محیط نامناسب

  درصورتی که کمپرسور باد را در محیط نامناسبی استفاده کنید، عملکرد دستگاه به‎میزان قابل توجهی پایین خواهد آمد و همین امر باعث خراب شدن دستگاه می‎شود. بنابراین اگر شما کمپرسور باد را در یک منطقه گرم استفاده کنید، هنگام تنظیم هوای ورودی و برای خنک کردن آن در دمای لازم ممکن است بامشکل مواجه شوید. درنتیجه شما باید مناسب‏ترین روش تنظیم کمپرسور باد را برای کسب و کار خود انتخاب کنید. وب سایت‏های مختلفی در زمینه عرضه تنظیم کننده‏های کمپرسور باد فعالیت می‎کنند، که می‏توانید از آن‏ها راهنمایی بگیرید.

  عدم تخلیه اصولی و مناسب

  یکی دیگر از مشکلات داغ شدن کمپرسور باد عدم تخلیه مناسب دستگاه است، که شامل دمای احاطه کننده کمپرسور باد و میزان تهویه موجود است. به‏این معنی که اگر دستگاه در مکانی باشد که دریچه‎های دستگاه  به‎طور مستقیم در مقابل دیوار باشد، کمپرسور باد نمی‏تواند به‎خوبی کار کند. بنابراین برای عملکرد بهتر و جلوگیری از داغ شدن کمپرسور باد، باید جای دستگاه را تغییر دهید.

  استفاده از قطعات قدیمی

  اگر دستگاه شما دارای قطعات قدیمی است، بی‎شک این قطعات در بازدهی دستگاه تاثیر مستقیم دارند و دستگاه این قابلیت را ندارد که عملکرد خوبی را ارائه دهد. درواقع قطعه‏های کهنه و قدیمی نمی‏توانند به خوبی روزهای اول کار کنند و همین امر باعث می‏شود، دستگاه توان بیشتری را صرف کند. توان بیشتر دستگاه نیز باعث داغ شدن محصول خواهد شد. درنتیجه ما پیشنهاد می‏کنیم قطعات قدیمی را تعویض کنید تا دستگاه باعملکرد خوبی کار خود را انجام دهد. همچنین درصورتی که می‏خواهید اقدام به خرید ابزار کنید بهتر است این قطعات را از فروشگاه‏های معتبر خریداری کنید تا از اصل بودن قطعه اطمینان داشته باشید.

  دلیل داغ شدن کمپرسور باد چیست؟

  روغن کهنه

  یکی دیگر از دلایل داغ شدن کمپرسور باد استفاده از روغن کهنه است. استفاده از روغن قدیمی و کهنه می‏تواند باعث گرفتگی درون یک سیستم هوای فشرده شود. درواقع اگر روغن استفاده شده در کمپرسور قدیمی یا سفت باشد، قطعات مجبور هستند بدون روغن کاری کافی کار کنند. استفاده از روغن‏های قدیمی باعث تولید گرمای سیستم می‏شود. درنتیجه باید روغن‏های دستگاه در فاصله زمانی مشخص تعویض شوند. همچنین باید به این نکته توجه کنید که اگر موتور کمپرسور بوی روغن سوخته دهد؛ به‏این معنی است که روغن به نسبت توانایی خنک کنندگی کمپرسور سفت و سخت شده است.

  استفاده مداوم از دستگاه

  استفاده مداوم و پی در پی از دستگاه باعث داغ شدن کمپرسور باد می‎شود و عملکرد این محصول را به‏میزان قابل توجهی کاهش می‏دهد. بنابراین زمان و میزان دفعات استفاده از این محصول بسیار مهم است. شما باید باتوجه به توانایی دستگاه از آن استفاده کنید و اگر قطعات کمپرسور کهنه باشد بااستفاده مکرر دستگاه ضرر بیشتری می‎بیند.

  خراب شدن شیر حرارتی

  خرابی شیرحرارتی نیز یکی دیگر از عامل‏های داغ شدن کمپرسور باد است، که برای جلوگیری از این مشکل بهتر است یک شیرحرارتی یدک داشته باشد تا درصورت خرابی مانع توقف دستگاه شوید. درواقع داشتن شیرحرارتی یدک به شما در مدیریت زمان کمک می‏کند، تا دستگاه از کار نیافتد و مدت زمان زیادی برای جایگزینی این قطعه تلف نشود.

  پیشنهاد می‏کنیم اگر قصد دارید خرید کمپرسور هوا برقی، خانگی، صنعتی، کوچک ایرانی و خارجی را دارید به فروشگاه ابزارچی مراجعه کنید. این فروشگاه انواع کمپرسور بی صدا و… را با قیمت ارزان نسبت به فروشگاه‏های دیگر در اختیار مشتریان خود قرار می‏دهد.

  داغ شدن کمپرسور باد باعث ایجاد چه مشکلاتی می‎شود؟

  داغ شدن کمپرسور باد ممکن است باعث ایجاد خسارات جدی شود. برخی از این خسارات عبارت است‎از:

  • کاهش راندمان
  • خطر حریق
  • صدای بیشتر
  • کاهش عمر کمپرسور
  • کاهش کیفیت هوا

  داغ شدن کمپرسور باد باعث ایجاد چه مشکلاتی می‎شود؟

  کاهش راندمان:

  داغ شدن کمپرسور باعث کاهش راندمان دستگاه می‌شود. زیرا زمانی‏که کمپرسور داغ می‌شود، مصرف انرژی آن افزایش پیدا می‏کند و همین امر باعث می‎شود میزان هزینه‌های انرژی نیز افزایش پیدا کند.

  خطر حریق:

  درصورت داغ شدن کمپرسور باد امکان خطر تحریق افزایش پیدا می‏کند. همچنین اگر کمپرسور با بی‏دقتی در معرض گرما قرار گیرد، می‌تواند باعث ایجاد حریق شود.

  صدای بیشتر:

  درصورتی که کمپرسور داغ شود صدای دستگاه افزایش پیدا می‏کند. دراین حالت صدای دستگاه برای کاربران آزاردهنده است و در فعالیت آن‏ها تاثیر منفی دارد.

  کاهش عمر کمپرسور:

  داغ شدن مداوم کمپرسور باعث کاهش عمر مفید دستگاه می‏شود. درنتیجه دستگاه بعد از مدتی کار، نیاز به تعمیر یا تعویض دارد که هزینه‌ زیادی برای شرکت‌ و کاربران خواهد داشت.

  کاهش کیفیت هوا:

  درصورتی که کمپرسوری به‎طور مداوم داغ شود، ممکن است باعث کاهش کیفیت هوا شود. این مسئله می‌تواند برای کاربران و محیط زیست بسیار مضر و تاثیر منفی داشته باشد.

  داغ شدن کمپرسور باعث ایجاد مشکلات بسیاری می‌شود. درنتیجه برای جلوگیری از این خطرات، باید کمپرسور‌ها به درستی نصب و مورد استفاده قرار گیرند و در صورت دیده شدن کوچکترین علائمی از داغ شدن، آن را تعمیر و مشکل را رفع کنید.

  آیا کمپرسور هوا و پمپ باد بایکدیگر تفاوت دارند؟

  بسیاری از افراد بر این باورند که کمپرسور و پمپ تفاوت چندانی بایکدیگر ندارند و دو دستگاه عملکردی شبیه به هم دارند، درصورتی که این باور اشتباه است. برخی از تفاوت کمپرسور هوا و پمپ باد به‎شرح زیر است:

  تفاوت ساختاری پمپ و کمپرسور

  به‏دلیل تفاوت خصوصیات تراکم پذیری گازها و مایعات، عملکرد و طراحی پمپ و کمپرسور بایکدیگر کاملا تفاوت دارد و به‏همین دلیل ساختار داخلی آن‏ها نیز با هم متفاوت است. درواقع این تجهیزات صنعتی به‏دلیل کاربردهای گسترده ای که دارند، در ساختار بایکدیگر متفاوت هستند. همچنین جنس قطعات کمپرسور که با گازها و فشار و دمای بالای گاز سر و کار دارد، با قطعات پمپ که با مایعات در ارتباط است تفاوت دارد. روش آب بندی گازها و مایعات متفاوت است، به‎همین دلیل نحوه آبندی کمپرسور و پمپ نیز متفاوت از هم است.

  تفاوت روش روغن کاری پمپ و کمپرسور

  در پمپ‎ها خود سیال به‏عنوان روان کننده و خنک کننده مورد استفاده قرار می‏گیرند، درنتیجه پمپ‏ها به روغن کاری نیاز ندارند. اما کمپرسورها برای روانکاری به روغن کاری نیاز دارند.

  تفاوت در عملکرد پمپ و کمپرسور

  یکی از مهم‏ترین تفاوت‎های بین پمپ و کمپرسور تفاوت در عملکرد آن‏ها است. پمپ‏ها سیالات را باافزایش سرعت انتقال از نقطه‏ای به نقطه دیگر انتقال می‏دهند. اما کمپرسورها به این صورت نیستند، آن‏ها گازها را فشرده می‏کنند و آن را داخل محفظه ذخیره می‏کنند، سپس آن را پمپاژ کرده تا استفاده شوند. بنابراین پمپ‏ها هم با مایعات و هم با گازها کار می‏کنند. اما کمپرسورها فقط با گازها کار می‏کنند، زیرا مایعات خود فشرده هستند و نیازی به فشرده‏سازی ندارند.

  آیا کمپرسور هوا و پمپ باد بایکدیگر تفاوت دارند؟

  تفاوت قیمت در پمپ و کمپرسور

  کمپرس کردن گازها کار سختی است و به تجهیزات زیاد و طراحی دقیقی نیاز دارد. درنتیجه ساخت و طراحی یک دستگاه دقیق و مجهز، به هزینه بیشتری نیاز دارد و همین امر باعث افزایش قیمت کمپرسور می‏شود. بنابراین قیمت کمپرسورها نسبت به پمپ‏ها بیشتر است.

  تفاوت پمپ و کمپرسور در مصرف انرژی

  مصرف انرژی در کمپرسورها بیشتر از پمپ‏ها است، زیرا کمپرس کردن گازها نسبت به افزایش فشار در مایعات انرژی بیشتری نیاز دارد. همچنین علاوه‏بر موارد بالا پمپ‏ها باافزایش انرژی جنبشی سیال، باعث افزایش فشار می‏شود. اما در کمپرسورها، با کاهش فضای سیال انرژی پتانسیلی افزایش پیدا خواهد کرد. در پمپ‏ها به تغییر فشار سیالات نیازی نیست، اما در کمپرسور باید تغییر فشار انجام گیرد. همچنین پمپ‎ها قادر به ذخیره‎سازی سیالات نیستند، اما کمپرسورها سیالات گازی را در خود ذخیره می‏کنند و درصورت نیاز پمپاژ خواهند کرد.

  خرید کمپرسور باد بی صدا

  کمپرسور در صنایع مختلف قابل استفاده است. این محصولات کارایی بسیار خوبی نسبت به‎قیمت خود دارند. کمپرسور هوا سایلنت به‏‎دلیل صدای پایینی که دارد مورد توجه بسیاری از متقاضیان قرار گرفته است و افراد بسیاری را در سطح دنیا به خود جذب کرده است. شما باید خرید این محصول را از مرکز معتبر خریداری کنید. قبل از خرید این دستگاه بهتر است اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید و باید به این نکته توجه کنید که برای خرید هر وسیله‏ای شما در ابتدا باید به کیفیت آن محصول توجه کنید. درمرحله بعد باید به نکاتی مانند میزان کیفیت محصول، طول عمر، ماندگاری و قیمت محصول توجه کنید. شما می‏توانید انواع کمپرسور را از فروشگاه ابزارچی خریداری کنید.

  ابزارچی یک فروشگاه اینترنتی ابزارآلات باهدف فروش مستقیم ابزارآلات به مشتریان است که اصالت تمامی کالاهای موجود در فروشگاه را تضمین می‎کند. این فروشگاه معتبر همواره سعی کرده است تا محصولات خود را باکمترین سود به مشتریان ارائه دهد. تا فرصت خدمت رسانی به تعداد بیشتری از کاربران را در سراسر کشور پیدا کند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای