نحوه استفاده از جک سوسماری (02)
 • همان طور که می دانید جک سوسماری یک ابزار کاربردی در تعمیرگاه ها بوده که از آن برای بلند کردن وسایل نقلیه استفاده می شود تا شرایط لازم برای تعمیر و تعویض قطعات آنها فراهم شود. عملکرد این جک ها بدین صورت بوده که با حرکت دست کاربر بر روی دسته جک، مایع موجود در سیلندر آن تحت فشار قرار می گیرد و همین فرایند نیز نیروی لازم جهت بلند کردن وسیله نقلیه را فراهم می کند. هر چه کاربر برای دفعات بیشتری دسته جک را به سمت پایین فشار دهد، مایع درون سیلندر بیشتر تحت فشار قرار گرفته و وسیله نقلیه نیز در ارتفاع بیشتری از سطح زمین قرار می گیرد. با توجه به اهمیت و کاربرد فراوان این جک ها در ادامه این بخش قصد داریم به صورت دقیق تر به نحوه استفاده از آنها بپردازیم.

  نحوه استفاده ار جک سوسماری

  جهت استفاده صحیح و بهینه از جک سوسماری لازم است به یک سری دستورالعمل ها و نکات توجه شود تا فرایند مورد نظر به یک نتیجه مطلوب بیانجامد. لذا ما در ادامه این بخش قصد داریم در قالب سه بخش به چگونگی استفاده از این دستگاه های کاربردی بپردازیم.

  دستورالعمل های لازم قبل استفاده از جک سوسماری

  از آنجایی که ممکن است در زمان حمل و جابجایی جک مقداری هوا وارد بخش هیدرولیکی آن شود، بهتر است این مسئله قبل استفاده از جک سوسماری بررسی شده و در صورت وجود رفع گردد. برای این کار نخست شیر دستگاه را در جهت خلاف عقربه های ساعت باز نموده و دسته پمپ را چند مرتبه متوالی و به سرعت تکان دهید. با این کار هوای موجود در بخش هیدرولیکی دستگاه خارج شده و جک برای استفاده آماده می شود. سپس شیر دستگاه را در جهت عقربه های ساعت چرخانده و ببندید و بلافاصله دستگیره پمپ را تکان دهید. اگر با حرکت دسته پمپ، بازوی جک بلند شود بدین معناست که جک آماده استفاده است و در غیر این صورت لازم است این فرایند مجدداً تکرار شود.

  روش هواگیری جک روغنی | نکات مهم هواگیری جک هیدرولیکی

  نحوه استفاده از جک سوسماری (03)

  دستورالعمل ها لازم در هنگام بالا بردن جک

  قبل از شروع به کار جک از وزن بار مورد نظر و تناسب آن با ظرفیت تعریف شده برای جک سوسماری اطمینان حاصل کنید. برای این کار بهتر است نخست دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه نمایید تا از محل دقیق جای گرفتن جک در زیر خودرو اطمینان حاصل کنید. بعد از جای دادن جک در زیر وسیله نقلیه، دسته جک را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا شیر محکم شود. در حین این کار اصلاً به جک ضربه نزنید و سعی کنید در تمام مسیر جابجایی، جک در تماس کامل با وسیله نقلیه باشد و دقیقاً در مرکز ثقل آن قرار گرفته باشد.

  با این کار فشار ناشی از وسیله نقلیه به طور مساوی بر روی جک بخش می شود و دستگاه دچار لغزندگی نمی شود. با پمپ زدن جک و بالا و پایین کردن دسته آن نشیمنگاه جک را به کف وسیله نقلیه نزدیک کرده و به آرامی پمپ کنید تا وسیله از سطح زمین بلند شود. ارتفاع خودرو از سطح زمین را متناسب با نیاز کاری که دارید تنظیم کنید، سپس یک وسیله مانند خرک را با ظرفیت مناسب در زیر خودرو قرار دهید تا جک آزاد شود و دیگر تحت فشار نباشد.

  معرفی جک سوسماری

  دستورالعمل های لازم در هنگام پایین آوردن جک 

  جهت پایین آوردن جک سوسماری نخست شیر دستگاه را به آرامی و در خلاف جهت عقربه های ساعت چرخانده تا باز شود. با این کار جک و وسیله نقلیه به حالت اولیه خود بر می گردند. سپس جک را به آرامی از زیر وسیله نقلیه خارج کنید تا به خرک آسیبی وارد نشود. بعد از اتمام تعمیرات وسیله نقلیه را با جک بالاتر ببرید تا خرک از زیر آن خارج شود و سپس خودرو را به آرامی پایین آورید.

  تفاوت جک های هیدرولیک و پنوماتیک |ویژگی جک های روغنی و بادی

  تعویض روغن و سرویس جک سوسماری

  فرایند تعویض روغن و سرویس این دستگاه ها به عنوان یکی از تجربیات لازم و ضروری در استفاده ار جک سوسماری شامل چندین مرحله بوده که ما در این بخش به معرفی و آموزش آن خواهیم پرداخت. برای این کار به یک سطل، یک قیف، کمپرسور هوا، مقداری پارچه، پیچ گوشتی و روغن هیدرولیک نیاز خواهید داشت.

  نحوه استفاده از جک سوسماری (01)

  قدم نخست: تمیز کردن جک

  قبل از تعمیر جک سوسماری و هواگیری آن، لازم است جک را با استفاده از یک پارچه مناسب کاملاً تمیز کنید؛ چرا که وجود گرد و خاک و آلودگی در سیلندر باعث ایجاد آسیب جدی به دستگاه می شود.

  قدم دوم: بازکردن درپوش سیلندر

  در بخش بالایی سیلندر یک درپوش از جنس پلاستیک قرار دارد، به وسیله یک پیچ گوشتی آن را به آرامی بیرون آورید.

  قدم سوم: خالی کردن مایع هیدرولیک

  سطل را در زیر جک سوسماری جای داده و جک را کامل برگردانید تا مایع هیدرولیک داخل آن به طور کامل تخلیه شود. سپس کمپرسور هوا را روشن کرده و با استفاده از فشار باد داخل سیلندر را به طور کامل تمیز کنید.

  قدم چهارم: تعویض مایع هیدرولیک

  برای تعویض مایع هیدرولیک لازم است از یک قیف کمک بگیرید و روغن را با احتیاط به درون سیلندر منتقل کنید. مقدار روغنی که برای این کار استفاده می شود به حجم سیلندر و ابعاد جک بستگی دارد.

  قدم پنجم: تعویض درپوش سیلندر

  درپوش پلاستیکی که قبلاً از بالای سیلندر جک سوسماری برداشته اید را به دقت بررسی کنید، سپس با یک پارچه مناسب آن را تمیز کنید و روی سیلندر بگذارید و با آرامی محکم نمایید.

  قدم ششم: تست و آزمایش

  پس از پایان کار و جهت اطمینان بیشتر، بهتر است چند مرتبه با وارد آوردن فشار اضافی به جک سوسماری، آن را آزمایش کرده و از عملکرد مناسب و مطلوب آن اطمینان حاصل کنید. یک جک سالم به طور نرم و طبیعی بالا می آید و به آسانی می تواند موقعیت و حالت خود را حفظ کند.

  روش کار با جک روغنی | ساختار جک هیدرولیکی

  خرید بهترین مدل های جک سوسماری

  شما با مراجعه به فروشگاه اینترنتی ابزارچی می توانید بهترین مدل‌های عرضه شده این دستگاه ها را به صورت آنلاین و با کیفیت بالا خریداری کتید. این فروشگاه اینترنتی بهترین برندهای جک سوسماری را با کارایی قابل قبول، طول عمر بالا و قیمتی مقرون به صرفه در اختیار کاربران و خریداران قرار می دهد و از تجربه بالایی در زمینه عرضه این محصولات برخوردار است.

  میانگین امتیازات ۳ از ۵
  از مجموع ۲ رای