جک پالت دستی
 • امروزه برای انجام هر کاری، وسایل و تجهیزات مختلفی در دسترس هستند. برای جابه‌جا‌‌‌‌یی کالا و وسایل در انبارها، کارگاه‌ها و هر محیط دیگری نیز از انواع جک پالت دستی استفاده می‌‌‌‌‌شود. جک پالت وسیله‌ای ‌شبیه به لیفتراک است، ولی اندازه‌ای ‌بسیار کوچک‌تر ‌‌دارد. بنابراین از آن برای جابه‌جا‌‌‌‌یی کالاها، محصولات و به طور کلی وسایل کوچک ولی با وزن‌های مختلف استفاده می‌‌‌‌‌شود.

  نکته مهمی که در مورد استفاده از جک پالت وجود دارد؛ رعایت وزن و ارتفاع کالاهاست. بدون شک قرار دادن کالاهایی با وزن و ارتفاع بیشتر از توان جک پالت، موجب آسیب رسیدن به این وسیله می‌‌‌‌‌شود. بر همین اساس ما قصد داریم در این مقاله از وبلاگ ابزارچی به بررسی نحوه کار با جک پالت دستی بپردازیم.

  جک پالت دستی چیست؟

  جک پالت دستی چیست

  بدون شک جابه‌جا‌‌‌‌یی کالاها و محصولات در انبار، کارگاه، فروشگاه و هر محیط دیگری به صورت دستی، سخت و زمان بر است. به همین علت باید از وسایل مختلفی که برای جابه‌جا‌‌‌‌یی کالا در چنین محیط‌هایی طراحی شده‌اند، استفاده کنید. جک پالت دستی یکی از قدیمی‌ترین ‌‌‌و در عین حال کارآمدترین وسایل برای جابه‌جا‌‌‌‌یی کالا و انبارداری است.

  جک پالت وسیله‌ای ‌شبیه به لیفتراک، ولی در ابعاد بسیار کوچک‌تر ‌‌است. به همین علت نمی‌‌‌‌‌توان از آن برای جابه‌جا‌‌‌‌یی کالاهایی با ارتفاع بسیار زیاد استفاده کرد. به طور کلی، جک پالت دستی انجام کارهای نامبرده در ادامه مطلب را آسان‌تر می‌‌‌‌‌کند:

  • جابه‌جا‌‌‌‌یی چندتایی کالاهایی با اندازه کوچک
  • حمل کالاهای کوچک ولی با وزن بسیار زیاد
  • جابه‌جا‌‌‌‌یی وسایل کوچک و حساس به ضربه

  به این ترتیب می‌‌‌‌‌توانید به کمک جک پالت دستی و همچنین برقی؛ جابه‌جا‌‌‌‌یی کالا و انبارداری را در مدت زمان بسیار کم و با دقت بیشتر انجام دهید.

  انواع جک پالت دستی

  انواع جک پالت دستی

  امروزه مدل‌ها و نمونه‌های مختلفی از وسایل، تجهیزات و ابزارهای موجود، تولید می‌‌‌‌‌شوند. به این ترتیب همه افراد می‌‌‌‌‌توانند با در نظر گرفتن نوع کاری که قصد انجام دادن آن را دارند، وسایل مناسب را خریداری کنند. جک پالت دستی هم از این موضوع مجزا نیست و در حال حاضر انواع مختلفی از آن تولید می‌‌‌‌‌شوند. بهتر است بدانید هر یک از انواع جک پالت دستی دارای یک سری ویژگی‌های مختص به خود هستند. برای مثال هر یک از مدل‌های این وسیله برای جابه‌جا‌‌‌‌یی کالاهایی با یک وزن مشخص مناسب هستند. از جمله مهم‌ترین ‌‌‌انواع جک پالت دستی می‌‌‌‌‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  1. استاندارد (معمولی)

  این نوع از جک پالت‌های دستی برای جابه‌جا‌‌‌‌یی پالت‌ها و محصولات بدون پالت تا ارتفاع 1 متر مورد استفاده قرار می‌‌‌‌‌گیرند. البته وزن قابل تحمل برای هر یک از جک پالت‌های دستی از نوع استاندارد، متفاوت است. در واقع هر یک از برندهای تولید کننده می‌‌‌‌‌توانند جک پالت‌های استاندارد مختلف را تولید کنند.

  2. باسکول دار (ترازو دار)

  اگر تمایل دارید وزن محصولاتی که تحویل می‌‌‌‌‌گیرید را ثبت کنید؛ باید از جک پالت باسکول دار (توزین دار) استفاده نمایید. این نوع از جک پالت دستی دارای یک ترازو است که امکان سنجش وزن دقیق محصولات را فراهم می‌‌‌‌‌کند.

  3. قیچی

  برای اینکه بتوانید جک پالت و در نتیجه پالت محصولات را تا ارتفاع بیشتری بالا ببرید؛ باید از جک پالت قیچی استفاده کنید. تیغه‌های این نوع جک پالت تا ارتفاع بیشتری بالا می‌‌‌‌‌روند، به همین علت به راحتی پالت‌های مرتفع را بارگیری، جابه‌جا‌‌‌‌ و تخلیه می‌‌‌‌‌کنند.

  4. رول بر

  یکی از مناسب‌ترین ‌‌‌انواع جک پالت برای جابه‌جا‌‌‌‌یی محصولات رولی مانند رول نایلون شیرینگ، کابل و موارد این چنینی؛ جک پالت رول بر است. تیغه‌های این نوع جک پالت دستی، دو تکه نیستند. به همین علت رول محصولات مورد نظر به خوبی بر روی جک پالت قرار می‌‌‌‌‌گیرند. در نتیجه اپراتور به راحتی محصولات این چنینی را جابه‌جا‌‌‌‌ می‌‌‌‌‌کند.

  5. شاخک بلند

  برای جابه‌جا‌‌‌‌یی محصولاتی که مرتفع نیستند، ولی طول بسیار زیادی دارند؛ از جک پالت شاخک بلند استفاده می‌‌‌‌‌شود. تیغه‌های این نوع جک پالت بلندتر از سایر انواع جک پالت‌های دستی است. به همین علت جابه‌جا‌‌‌‌یی محصولات با طول بسیار زیاد را به راحتی انجام می‌‌‌‌‌دهد.

  6. شاخک کوتاه

  اگر محیط مورد نظر شما فضای باز چندان زیادی ندارد؛ بهتر است جک پالت شاخک کوتاه را انتخاب کنید. شاخک‌های این نوع جک پالت دستی نسبت به سایر موارد، طول کمتری دارند. در نتیجه حمل بار را در محیط‌های کوچک، آسان‌تر ‌‌انجام می‌‌‌‌‌دهند.

  7. عریض

  در کنار سایر جک پالت‌های دستی، نوع عریض این دستگاه نیز در دسترس است. عرض این وسیله بیشتر از سایر انواع جک پالت دستی است. به همین علت برای جابه‌جا‌‌‌‌یی پالت‌های گسترده، ولی با ارتفاع کم بسیار مناسب است.

  با توجه به توضیحات گفته شده بهتر است برای خرید جک پالت؛ تمام جزئیات مرتبط با این وسیله را بررسی کنید. به این ترتیب با انتخاب یک جک پالت مناسب، از هدر رفتن وقت و هزینه جلوگیری خواهید کرد.

  راهنمای خرید جک پالت

  نحوه کار با جک پالت دستی

  نحوه کار با جک پالت دستی

  جک پالت‌های دستی؛ ساختار پیچیده‌ای ‌ندارند و به همین علت کار کردن با آن‌ها سخت نیست. البته برای استفاده از این وسیله و همچنین تعمیر و نگهداری انواع جک پالت باید با اجزاء تشکیل دهنده آن آشنا باشید. از جمله مهم‌ترین ‌‌‌قطعات و اجزاء یک جک پالت دستی می‌‌‌‌‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • پمپ هیدرولیکی
  • فرمان جک پالت
  • اهرم رهاسازی
  • تیغه‌ها
  • دسته جک پالت
  • چرخ‌های فرمان
  • لوله پیچشی
  • پیستون پمپ

  همانطور که گفتیم کار کردن با جک پالت‌های دستی، سخت نیست. برای جابه‌جا‌‌‌‌یی کالاها به کمک جک پالت دستی باید اقدامات زیر را انجام دهید:

  1. ابتدا پشت جک پالت بایستید و اهرم رهاسازی (اهرم کوچک قرار گرفته داخل فرمان) را به سمت بالا فشار دهید. با انجام این کار ارتفاع تیغه‌ها کاهش می‌‌‌‌‌یابد.

  2. سپس جک پالت را به قسمت زیرین پالت محصولات هدایت کنید و اهرم رهاسازی را نیز به حالت قبلی برگردانید. در این مرحله تیغه‌ها باید به طور کامل در زیر پالت محصولات قرار بگیرند.

  3. بعد از انجام مراحل قبلی، حال باید دسته جک پالت را به کمک فرمان به سمت پایین و بالا حرکت دهید. این کار را باید تا بالا آمدن پالت و فاصله گرفتن از سطح زمین انجام دهید.

  4. سپس به کمک فرمان جک پالت دستی، دستگاه و پالت قرار گرفته بر روی آن را به سمت محل مورد نظر بکشید.

  5. در نهایت با تکرار مرحله 3، ارتفاع تیغه‌های جک پالت را کاهش دهید. با کاهش ارتفاع می‌‌‌‌‌توانید پالت را بر روی زمین قرار دهید. بعد از قرارگیری پالت بر روی زمین، حال باید تیغه‌های جک پالت را از زیر محصولات به بیرون بکشید.

  توجه داشته باشید برای استفاده از جک پالت‌های دستی نباید بیش از حد به اهرم رهاسازی آن‌ها فشار وارد کنید. از طرفی نباید کالاها را برای طولانی مدت بر روی جک پالت نگه دارید. به این ترتیب می‌‌‌‌‌توانید طول عمر جک پالت را افزایش دهید.

  مزایای استفاده از جک پالت دستی

  مزایای استفاده از جک پالت دستی

  بدون شک استفاده از وسایل و تجهیزات حرفه‌ای به انجام کارهای مختلف کمک می‌‌‌‌‌کنند، زیرا انجام بسیاری از کارها بدون استفاده از وسایل کمکی، سخت و زمان بر است. انجام کارهای انبارداری و جابه‌جا‌‌‌‌یی کالاها نیز از این موضوع مجزا نیست. به همین علت استفاده از جک پالت دستی و برقی در انبار، کارگاه، فروشگاه و غیره بسیار رایج است. به طور کلی استفاده از جک پالت‌های دستی دارای مزایای زیر است:

  • افزایش سرعت جابه‌جا‌‌‌‌یی کالاها
  • کاهش احتمال وارد شدن صدمات فیزیکی به محصولات
  • جابه‌جا‌‌‌‌یی آسان کالاهای سنگین
  • حمل آسان و چندتایی کالاهایی با اندازه کوچک
  • عدم نیاز به فعالیت چندین نفر برای جابه‌جا‌‌‌‌یی کالاها
  • ارزان قیمت و به صرفه بودن خرید جک پالت‌های دستی
  • تعمیر و نگهداری آسان جک پالت دستی

  بنابراین جک پالت‌های دستی یکی از بهترین گزینه‌ها برای انبارداری و حمل کالا در محیط‌های مختلف هستند.

  عوامل تاثیرگذار بر قیمت جک پالت دستی

  عوامل تاثیرگذار بر قیمت جک پالت دستی

  قیمت‌گذاری وسایل، تجهیزات و ابزارها با در نظر گرفتن یک سری عوامل مهم انجام می‌‌‌‌‌شود. بنابراین برای خرید ابزار، تجهیزات مناسب برای جابه‌جا‌‌‌‌یی کالا مانند جک پالت‌های دستی و هر وسیله دیگری باید به چند نکته مهم توجه کنید. از جمله مهم‌ترین ‌‌‌عوامل تاثیرگذار بر قیمت جک پالت دستی می‌‌‌‌‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • جنس بدنه و قطعات جک پالت‌های دستی
  • کیفیت پمپ هیدرویکی
  • طول تیغه‌ها
  • حداکثر ارتفاع و وزن قابل تحمل برای جک پالت
  • برند تولید کننده این محصول
  • دارا بودن گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر
  • ترازو دار بودن جک پالت

  بنابراین هر چه قدر تعداد ویژگی‌های مثبت یک جک پالت بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. البته با خرید از فروشگاه‌های معتبر مانند ابزارچی می‌‌‌‌‌توانید از کیفیت و قیمت مناسب در کنار یکدیگر بهره‌مند شوید.

  کلام آخر

  برای جابه‌جا‌‌‌‌یی کالا و محصولات در محیط‌هایی مانند انبار، کارگاه و فروشگاه از وسایل مختلفی استفاده می‌‌‌‌‌شود. جک پالت‌های دستی نیز یکی از همین وسایل هستند و قدمت استفاده از آن‌ها بسیار طولانی است. البته قدیمی بودن جک پالت دستی دلیلی برای کارآمد نبودن آن نیست. بلکه در حال حاضر از انواع مختلف جک پالت‌های دستی در تمام انبارها و فروشگاه‌های بزرگ و کوچک استفاده می‌‌‌‌‌شود.

  استفاده از جک پالت‌های دستی نه تنها سرعت جابه‌جا‌‌‌‌یی کالاها را افزایش می‌‌‌‌‌دهد، بلکه از وارد شدن صدمات فیزیکی به کالاهای حساس نیز جلوگیری می‌‌‌‌‌کند. با توجه به تنوع گسترده جک پالت‌های دستی و سخت شدن فرآیند انتخاب، می‌‌‌‌‌توانید از توضیحات مرتبط با محصولات سایت ابزارچی استفاده کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای