بتن کن خوبه یا چکش تخریب؟
 • بتن کن و چکش تخریب از جمله ابزارآلات و تجهیزاتی هستند که در صنایع مختلف مانند صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند. این دو ابزار به تخریب اولیه ساختمان‌ها و بازسازی آن‌ها و سطوح گچی، بتنی، آسفالت و کندن زمین کمک‌ می‌کنند. به دلیل کارایی و شباهت بسیاری که این دو محصول به یکدیگر دارند خیلی از افراد به اشتباه آن دو را یکی‌ می‌دانند. در صورتی که دارای تفاوت‌های زیادی هستند. اما سوالی که وجود دارد این است کدام یک بهتر است؟ فرق بین بتن کن و چکش تخریب چیست؟

  اگر شما نیز‌ می‌خواهید بدانید بتن کن خوبه یا چکش تخریب و اطلاعات بیشتری در مورد این دو ابزار کسب کنید، پیشنهاد‌ می‌کنیم تا پایان این دو مطلب با ما در ابزارچی؛ مرجع فروش ابزار همراه باشید.

  بتن کن چیست؟

  بتن کن نوعی دریل است که برای تخریب و سوراخ کردن دیوار و بتن مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. این دستگاه دارای عملکردی تخریبی و خاصیت چکشی است. این نوع دریل با توجه به برخورداری از مته گیر و قلم گیر‌ می‌تواند گزینه مناسبی برای تخریب نیز باشد.

  بتن کن از استحکام فوق‌العاده‌ای برخوردار است، به طوری که اپراتور با کمترین تلاشی در حین کار‌ می‌تواند ضربات سنگین و محکمی را به سطح وارد نماید. البته قدرت آن برای تخریب سطوح چوبی و فلزی چندان زیاد نیست. در واقع این دریل‌ها مجهز به سیستم ضد لرزش AVS هستند و در حین کار لرزش بسیار جزئی دارند.

  به طور کلی بتن کن‌ها به دو نوع چهار شیار و پنج شیار تقسیم‌بندی‌ می‌شوند که در ادامه به آن‌ها اشاره‌ می‌کنیم.

  • دریل بتن کن چهار شیار یا SDS Plus

  در این بتن کن‌ها مته تا حداکثر ۲۳ میلی‌متر قابل استفاده است و دارای قلم نازک‌تری هستند. علاوه بر این حمل و نقل و کار با آن نیز راحت‌تر است.

  • دریل بتن کن پنج شیار یا SDS Max

  در بتن کن‌های پنج شیار مته‌های 34 میلی متر به بالا کاربرد دارد که قلم آن‌ها ضخیم‌تر است. این بتن کن‌ها دارای وزن بالا تری هستند و از نوع چهار شیار پیشرفته‌‌تراند. به همین دلیل معمولا در حفاری مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند و با ضربات محکم‌تری که وارد‌ می‌کنند عملکردی مشابه چکش تخریب دارند.

  چکش تخریب چیست؟

  یکی دیگر از ابزارآلات صنعتی چکش تخریب است که از مکانیزم خاصی برخوردار است. این محصول قدرتمند دارای دو دیسک فلزی یا چرخ دنده است. قلم چکش آن دارای حرکت رفت و برگشتی بوده  و اسپیندل آن با چرخش دیسک‌ها به طرف همدیگر در داخل و خارج ابزار در حرکت است. بنابراین‌ می‌توان گفت که به صورت سری در طول چرخش بالا و پایین‌ می‌روند.

  در واقع این ابزار با برخورداری از یک دسته بلند، آرمیچر، استاتور، دنده و بدنه‌ای سنگین فرآیند تخریب را به خوبی از طریق ضربه زدن چکشی انجام‌ می‌دهد. چکش‌های تخریب یا پیکور هر چقدر که وزن بیشتری داشته باشند از قدرت بیشتری برخوردار‌اند و برای کارهای سنگین‌تر مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند.

  به طور کلی این ابزار با توجه به نوع کارکرد به چهار دسته چکش تخریب ساچمه‌ای، میخ‌دار، پتکی و گوه‌ای و سرتیز تقسیم‌بندی‌ می‌شود که تمامی آن‌ها برای تخریب بلوک‌ها، دیوارها، کف بناهای ساختمانی و آسفالت مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند.

  بتن کن چه مزایایی دارد؟

  برای آنکه راحت‌تر تصمیم بگیریم که بتن کن بخریم یا چکش تخریب‌ نیاز است که ابتدا با مزایای هر یک از این دو ابزار بیشتر آشنا شویم. بتن کن و چکش تخریب تفاوت خیلی زیادی با یکدیگر ندارند. اما بتن کن از حالت‌ها و قابلیت‌های اضافه‌تری برخوردار است که موجب‌ می‌شود یک دریل قدرتمند باشد. از جمله این حالات‌ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

  ·      حالت چرخشی

  از بتن کن در این حالت به عنوان مته سنتی استفاده‌ می‌شود.‌ از‌این‌رو برای فرو بردن پیچ داخل سوراخ چوبی که باید ابتدا چوب را به کمک دریل سوراخ کنید و رول پیچ را داخل آن بگذارید، با بتن کن این پروسه به راحتی انجام‌ می‌شود و کارایی یک دریل معمولی و کار با مته را دارد.

  ·      حالت چکشی

  بتن کن‌ها در مقایسه با دریل معمولی از قدرت خیلی بیشتری برخوردار هستند.‌ از‌این‌رو به راحتی برای سوراخ کاری بتن تنها با چند ضربه کوچک مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. بنابراین با استفاده از این ابزار‌ می‌توانید در کوتاه‌‌ترین زمان هر چیزی را سوراخ کنید. این دستگاه مجهز به سیستم ضد لرزش است و حین استفاده طولانی مدت از آن هرگز احساس خستگی نخواهید داشت.

  ·      مزایای سایر بتن کن‌ها

  با توجه به اینکه بتن کن‌ها در مقایسه با چکش‌های تخریب انرژی کمتری نیاز دارند در مدل‌های بی‌سیم و شارژی نیز تولید شده‌اند که یک مزیت بزرگ برای این دستگاه‌ها محسوب‌ می‌شود.

  چکش تخریب چه مزایایی دارد؟

  در پاسخ به سوال بتن کن خوبه یا چکش تخریب باید به مزایای چکش تخریب نیز توجه نمود. این ابزارها همانطور که از نامشان پیداست برای تخریب طراحی و تولید شده‌اند.‌ از‌این‌رو از آن‌ها عمدتا برای تخریب ساختمان و مواد مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند.

  با توجه به ضربات خیلی محکمی که چکش‌های تخریب به سطح وارد‌ می‌کنند‌ می‌توانند عملکرد بی‌نظیری در کارهای سنگین داشته باشند. اما با این وجود در مقایسه با بتن کن‌ها دارای کاربردهای محدود‌تری هستند.

  بتن کن و چکش تخریب چه شباهت‌هایی با یکدیگر دارند؟

  این دو ابزار دارای شباهت‌ها و ویژگی‌های مشترک بسیاری هستند که از جمله آن‌ها‌ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • از هر دو برای سوراخکاری استفاده‌ می‌کنند.
  • بتن کن و چکش تخریب دارای قابلیت چکشی هستند.
  • در هر دو ابزار امکان کنترل و مدیریت سرعت وجود دارد.
  • هر دو دستگاه مته خور هستند و از سیستم مته گیر 4 شیار و یا 5 شیار برخورداراند.

  فرق بین بتن کن و چکش تخریب چیست؟

  این دو ابزار برقی در کنار تمامی شباهت‌ها دارای تفاوت‌ها زیادی نیز هستند که برای پی بردن به آن ها، این دو محصول را از نظر قدرت، چرخش، هزینه و سهولت استفاده مورد بررسی قرار‌ می‌دهیم.

  ·      چرخش

  بتن کن نوعی ابزار همه کاره است که عمل چرخش مته را نیز به خوبی انجام‌ می‌دهد. قابلیت چرخش مته در بتن کن آن را به یک دریل قدرتمند تبدیل کرده است که‌ می‌توان از آن در کارهای مختلفی استفاده نمود. این در حالی است که چکش تخریب دارای هیچ نوع قابلیت چرخشی نیست و تنها‌ می‌توان از آن برای وارد نمودن ضربات قدرتمند و خرد کردن سطوح استفاده نمود.

  ·      قدرت

  چکش‌های تخریب نسبت به بتن کن‌ها از قدرت تخریب بیشتری برخوردار هستند. در واقع طراحی آن‌ها به صورت اختصاصی برای تخریب انجام شده است و دارای موتورهای بسیار قدرتمندی هستند. اما بتن کن‌ها قدرت کمتری دارند و تنها‌ می‌توان از آن‌ها برای تخریب کاری‌هایی با ظریف کاری استفاده نمود.

  ·      هزینه

  قیمت هر یک از این دو ابزار با توجه به نوع بدنه، قدرت موتور، آرمیچر، بالشتک‌ها و سایر اجزای داخلی آن‌ها مشخص‌ می‌شود.‌ از‌این‌رو هرچقدر از امکانات و قدرت بیشتری برخوردار باشند قیمت بالاتری خواهند داشت.‌ بنابراین می‌توان گفت چکش‌های تخریب در مقایسه با بتن کن‌ها گران‌تر هستند.

  ·      سهولت استفاده

  منظور از سهولت استفاده، ارگونومیک بودن ساختار بدنه، حمل و نقل آسان، برخورداری از سیستم ضد لرزش و سایر امکاناتی است که موجب‌ می‌شود کاربر بتواند طولانی مدت بدون احساس خستگی از ابزار استفاده کند. علاوه بر این موارد وزن دستگاه نیز بسیار حائز اهمیت است و نقش مهمی در راحتی حمل و نقل دارد. به طوری که هرچقدر ابزار وزن بالاتری داشته باشد جابه‌جایی آن نیز دشوارتر است.

  نکات ایمنی جهت استفاده از چکش تخریب

  اگر تصمیم به خرید چکش تخریب گرفته اید علاوه بر توجه به موارد ذکر شده و نیاز خود باید به نکات ایمنی هنگام استفاده از آن نیز توجه داشته باشید. تا بتوانید ضمن حفظ ایمنی بدن مدت زمان طولانی‌تری از آن استفاده کنید. از جمله این نکات ایمنی‌ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • رعایت نکات ایمنی حین کار با چک تخریب کاملا واجب و ضروری است. همانطور که اشاره شد این ابزار دارای وزن زیادی است و فرد باید بتواند حین استفاده به خوبی آن را کنترل کند.
  • هنگام تخریب نیاز است که حتما از تجهزات ایمنی مثل دستکش، عینک، ماسک و لباس مناسب استفاده نمایید.
  • توجه داشته باشید که در محیط تخریب فرد دیگری حضور نداشته باشد.
  • فشار اعمال شده به چکش تخریب باید به صورت مداوم و یکنواخت باشد تا فرآیند تخریب به درستی و بدون هیچگونه عیب و نقصی انجام شود.

  نکات ایمنی جهت استفاده از بتن کن

  با رعایت نکات ایمنی هنگام کار با بتن کن‌ می‌توانید به خوبی از مزایای آن بهره‌مند شوید. از جمله این نکات ایمنی‌ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • بتن کن‌ها دارای کابل دریل بلندی هستند و باید حین استفاده از آن‌ها مراقب باشید که به دست وپایتان گیر نکنند و از بروز حوادث جلوگیری کنید.
  • حتما هنگام کار با بتن کن عینک مخصوص استفاده کنید.
  • برای اینکه کنترل و تمرکز بیشتری حین کار داشته باشید هر دو دسته ابزار را نگهدارید.
  • پیش از شروع به کار از محافظ برق برای فیوز برق استفاده نمایید تا در صورتی که حین کار با مشکلی مواجه شدید برق دستگاه سریعا قطع شود و از بروز حوادث جلوگیری کنید.

  بهترین برندهای بتن کن و چکش تخریب

  اکنون که با فرق بین بتن کن و چکش تخریب آشنا شدید نیاز است که به بهترین برندهای تولید کننده این تجهیزات نیز اشاره کنیم. برای داشتن بتن کن و چکش تخریب با عملکرد عالی و کیفیت قطعات مناسب باید آن‌ها را از برترین و معتبر‌‌ترین برندها تهیه کنید.

  زیرا چنین برندهایی که جایگاه خاصی در سراسر جهان دارند هرگز محصولات ضعیف و بی‌کیفیتی را تولید نمی‌کنند. بهترین مدل‌های بتن کن معمولا توسط برندهای معروفی مانند بوس، رونیکس، توسن، هیوندای، کنزاکس و ماکیتا تولید‌ می‌شوند که محصولات هر یک در نوع خود بی‌نظیر هستند.

  چکش‌های تخریب نیز با وزن‌های 5 الی بیش از 40 کیلوگرم توسط برندهای مختلفی تولید و به بازار عرضه‌ می‌شوند. از برترین برندهای تولید کننده بهترین مدل‌های چکش تخریب نیز‌ می‌توان به شپخ، بوس، کرون، رونیکس، دی سی ای، سمپراکس، زیمبرگ، دیوالت و هیلتی اشاره نمود.

  دستگاه بتن کن بخریم یا چکش تخریب؟

  با توجه به مطالب ذکر شده احتمالا این سوال در ذهن شما شکل گرفته است که بتن کن بخریم یا چکش تخریب؟ کدام بهتر است؟ کدام دستگاه را بخریم؟ برای پاسخ‌دهی به این سوال باید ابتدا مشخص کنید که این ابزارآلات را برای چه کاری‌ می‌خواهید؟ آیا هدف شما انجام کنده کاری‌های ظریف است یا برای کندن سطوح سخت به آن‌ها نیاز دارید؟ شغل شما چیست و چه میزان در روز‌ می‌خواهید از دستگاه استفاده کنید. با یافتن جواب این سوالات و توجه به فاکتورهای زیر راحت‌تر‌ می‌توانید برای خرید یکی از آن‌ها تصمیم‌گیری کنید.

  ·      گیر بکس دستگاه

  جعبه دنده یا گیربکس وظیفه انتقال نیرو در دستگاه را بر عهده دارد.‌ از‌این‌رو نیاز است که پوسته‌ای از جنس آلومینیوم داشته باشد. بتن کن‌ها با توجه به نوع گیربکس دارای سه حالت چکشی، سوراخکاری و چکشی- سوراخکاری هستند. اما چکش‌های تخریب تنها یک حالت گیربکسی چکشی دارند.

  ·      موتور دستگاه

  موتور از مهم قطعات دستگاه است و هرچقدر که ابزار از موتور قدرتمند تری برخوردار باشد قیمت بالاتری خواهد داشت. وجود آرمیچرهای قدرتمند، کالکتورهای ضخیم و سیم‌های لاکی مسی در دستگاه موجب افزیش قدرت آن‌ می‌شود.‌ از‌این‌رو نیاز است که پیش از خرید حتما به مشکلات کالایی دستگاه و نیاز خود دقت کنید.

  ·      تعویض ذغال راحت

  بررسی کنید که حتما تعویض ذغال دستگاه آسان باشد. زیرا این دستگاه‌ها به سرویس‌های دوره‌ای و تعویض ذغال نیاز داراند. علاوه بر این محل قرارگیری ذغال هم خیلی حائز اهمیت است. زیرا هر بار سایش ذغال موجب افزایش دمای دستگاه و دفرمه شدن بدنه آن‌ می‌شود. بنابراین بهتر است که محفظه ذغال از جنس کائوچو و اطراف آن فیبر نسوز باشد.

  ·      کابل و گریس

  جنس کابل دستگاه باید به نحوی باشد که از مقاومت خوبی در برابر گرما، اصطحکام و خوردگی برخوردار باشد. همچنین گریس دستگاه نیز نباید خاصیت روان کنندگی خود را در دماهای بالا از دست بدهد.

  بتن کن و چکش تخرب هر دو دارای کاربردهای مشابهی هستند اما باید متناسب با پروژه خود از آن‌ها استفاده کنید. بتن کن‌ها معمولا برای کارهای کوچک مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند. اما از چکش‌های تخریب بیشتر برای کارهای بزرگ و سنگین استفاده‌ می‌کنند.

  چکش‌های تخریب برای عملیات تخریب بتن از ایمنی بیشتری برخوردار هستند، زیرا طول بیشتری دارند و‌ می‌توانید به خوبی از آوارها فاصله بگیرید و چکش را کنترل کنید. بنابراین هر دو ابزار بسیار مفید و کاربردی هستند و تنها باید به حوزه فعالیت خود و هدفی که دارید توجه نمایید تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

  سخن پایانی

  چکش تخریب و بتن کن هر دو ابزارهایی کارآمد و قابل اعتماد هستند اما تفاوت‌ها و شباهت‌هایی نیز به یکدیگر دارند. با توجه به موارد ذکر شده در انتخاب بهترین ابزار نوع پروژه شما بسیار حائز اهمیت است و باید متناسب با آن دستگاه را انتخاب کنید. هنگام خرید بتن کن و چکش تخریب حتما با برند و اصل بودن کالا توجه کنید و آن را از یک فروشگاه معتبر تهیه کنید.

  یکی از بهترین وب‌سایت‌هایی که‌ می‌توانید برای خرید ابزارآلات صنعتی به آن مراجعه نمایید ابزارچی است که سابقه‌‌ای درخشان دارد و به صورت تخصصی در این زمینه مشغول به فعالیت است. برای آشنایی بیشتر با محصولات این مجموعه و خرید ابزار با گارانتی و قیمت مناسب کافی است به قسمت فروشگاه این وب‌سایت مراجعه نمایید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای