کمپرسور باد سایلنت چیست؟
 • پمپ باد سایلنت و کمپرسور هوا تجهیزاتی هستند که کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف دارند. در واقع انواع پمپ‌ها برای سیالات گاز و مایع و کمپرسور‌ها برای گازها مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند. پمپ‌های باد از تظر عملکرد و کارایی به دو دسته پمپ دینامیکی و جابجایی مثبت تقسیم بندی‌ می‌شوند و هر یک دارای انواع مختلفی هستند. یکی از رایج‌‌ترین و کاربردی‌‌ترین کمپرسورهای هوا، پمپ باد سایلنت است.

  اگر‌ می‌خواهید در مورد پمپ‌های باد سایلنت، ویژگی‌ها، مزایا و کاربردهای آن‌ها اطلاعات بیشتری کسب کنید پیشنهاد‌ می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

  معرفی پمپ باد سایلنت

  پمپ باد سایلنت نوعی پمپ است که مجهز به یک موتور محرک الکتریکی، بنزینی یا دیزلی بوده و مهم‌‌ترین وظیفه آن فشرده سازی گازها و سیالات است. پمپ‌هایی که موتور بنزینی و دیزلی دارند نسبت به موتورهای الکتریکی حین کار صدای بیشتری را تولید‌ می‌کنند. روش کار پمپ‌های باد سایلنت به این صورت است که هوا را در مخزن خود ذخیره نموده وحجم هوا را به مرور زمان افزایش‌ می‌دهند.

  هنگامی که داخل پمپ مخزن، هوا به اندازه کافی زیاد شد پمپ خاموش‌ می‌شود و دیگر هوایی به داخل آن راه نمی‌یابد. این هوا تا زمانی که به طور کامل تمام نشود داخل مخزن ذخیره‌ می‌گردد. در هنگام استفاده از پمپ با تبدیل انرژی پتانسیل به انرژی جنبشی و ورود آن به هوای موجود در مخزن، هوا با سرعت فراوانی از پمپ خارج شده و برای موارد مختلفی مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. با کاهش یافتن حجم این هوا، موتور دستگاه مجددا به شکل خودکار روشن‌ می‌شود و فشرده سازی هوا در مخزن پمپ صورت‌ می‌گیرد.

  معرفی پمپ باد سایلنت

  پمپ و کمپرسور چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

  اصلی‌‌ترین تفاوت کمپرسور هوا و پمپ باد  این است که پمپ‌ها با مایعات کار‌ می‌کنند ولی کمپرسورها برای فشرده سازی گازها مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند. بر اساس این تفاوت‌ها دو عبارت پمپ باد سایلنت و کمپرسور باد سایلنت نیز خیلی به کار برده‌ می‌شوند. کمپرسور باد سایلنت همان کمپرسور بدون روغن یا اویل فری است و علت نامگذاری آن نیز تا حدودی مربوط به شیوه نگهداری کمپرسور هوا سایلنت‌ می‌شود. به منظور نگهداری از این نوع کمپرسورها و جلوگیری از خرابی قطعات و کاهش اصطحکاک آن‌ها باید هر چند مدت یکبار روغن کاری شوند.

  مهم‌‌ترین تفاوت کمپرسور باد سایلنت بدون روغن با دیگر کمپرسورها در روش روغن کاری آن‌ها است. روغن یا همان روان کننده در کمپرسورهای معمولی به اجزای متحرک زده‌ می‌شود. اما در این کمپرسورها اجزای داخلی از طریق مواد شیمیایی و آلیاژهای مستحکم و مقاومی در برابر استحکاک پوشیده شده اند.‌‌ ازاین‌رو پوشش ذکر شده موجب‌ می‌شود که کمپرسور طول عمر بالایی داشته باشد و دیگر نیازی به روغن کاری نداشته باشد.

  نوع بعدی کمپرسور هوا یخچالی سایلنت است که قطعات آن توسط روغن، روانکاری‌ می‌شوند و مهم‌‌ترین تفاوت آن‌ها با دیگر کمپرسورهای روغنی داشتن عملکردی کاملا بدون صدا است. این دستگاه‌ها هر چند در نگاه اول خیلی متفاوت هستند اما در واقع یکی هستند ولی افراد متخصص در این حوزه به آن کمپرسور باد سایلنت و افراد معمولی به آن پمپ باد سایلنت‌ می‌گویند. این در حالی است که ویژگی‌های کاملا مشترکی داشته و هیچگونه تفاوتی با یکدیگر ندارند.

   

  ساختار کلی کمپرسورهای سایلنت یا بی صدا

  این کمپرسورها از لحاظ ظاهری شباهت بسیاری به کمپرسورهای معمولی دارند. اما افرادی که با این کمپرسورها خیلی سروکار دارند به خوبی‌ می‌توانند آن‌ها را تشخیص دهند. یک کمپرسور سایلنت همانند کمپرسور معمولی مجهز به مخزن، موتور سیلندر و قطعات جانبی است. اما با دقت بیشتر متوجه خواهید شد که در قسمت سیلندر و موتور با یکدیگر تفاوت‌های ریزی دارند. یکی از مهم‌‌ترین تفاوت‌های کمپرسول سایلنت و معمولی این است که کمپرسور سایلنت دارای تعداد موتور بیشتری است. در واقع در این کمپرسورها به ازای هر 25 لیتر گنجایش مخزن یک موتور استفاده‌ می‌شود اما در کمپرسورهای معمولی تنها یک موتور مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد.

  از دیگر تفاوت‌های این دو نوع کمپرسور‌ می‌توان به تعداد سیلندر بیشتر در کمپرسورهای سایلنت اشاره نمود که هر یک از این سیلندرها دارای یک ورودی هوای مخصوص هستند. اما قسمت خروجی هوا، مخزن و سوئیچینگ مانومتر هر دو دستگاه کاملا مشابه یکدیگر است.

  ساختار کلی کمپرسورهای سایلنت یا بی صدا

  انواع کمپرسور یا پمپ باد سایلنت

  پمپ‌های باد سایلت موجود در بازار از تنوع بالایی برخوردار هستند. زیرا هر یک قطعات مختلفی دارند که موجب تمایز آن‌ها از یکدیگر شده است. انواع پمپ باد بدون صدا را از لحاظ تحمل فشار بار‌ می‌توان به صورت زیر دسته بندی نمود.

  پمپ باد سایلنت با فشار کم

  این نوع پمپ باد قادر است که فشار باد با 5 الی 6 بار را تولید کند.

  پمپ باد سایلنت با فشار متوسط

  این کمپرسورها تولید باد با فشاری حدود 7 الی 9 بار را انجام‌ می‌دهند.

  پمپ باد سایلنت با فشار بالا

  این مدل پمپ باد سایلنت قادر به تولید فشاری حدود 10 بار و بیشتر هستند.

  پمپ باد سایلنت را‌ می‌توان از لحاظ  عملکردی نیز تقسیم بندی نمود که به شرح زیر است.

  پمپ باد تک مرحله‌ای

  یک پمپ بادها به صورت یک مرحله‌ای هوا را فشرده‌ می‌سازند.

  پمپ باد دو مرحله‌ای

  این پمپ‌ها دارای عملکرد بهتری در مقایسه با پمپ بادهای تک مرحله‌ای هستند و حدود پنچ تا سی اسب بخار قدرت دارند.‌‌ ازاین‌رو از فروش بیشتری برخورداراند.

  پمپ باد گریز از مرکز

  این مدل پمپ‌های باد از طریق یک پروانه چرخشی وارد مخزن‌ می‌شوند و به واسطه فشار انرژی جنبشی را به انرژی پتانسیل تبدیل‌ می‌کنند.

  پمپ باد پره چرخشی

  این کمپرسورها دارای دو نوع پیچ بزرگ مارپیچی هستند. با ورود هوا توسط کمپرسور به مخزن، این دو پیچ‌ می‌چرخند و چرخش آن‌ها موجب فشرده سازی هوا‌ می‌شود.

  پمپ باد سایلنت مدل اویل فری

  یکی از کاربردی‌‌ترین مدل‌های پمپ باد بی صدا که از آن در دندانپزشکی استفاده‌ می‌کنند پمپ بادهای اویل فری هستند. مهم‌‌ترین ویژگی این کمپرسورها عدم نیاز به روغن است و‌ می‌توانند به راحتی عملکرد مطلوبی داشته باشند. در مخزن این پمپ‌ها به جای روغن، رطوبت وجود دارد و برای آنکه بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند باید هوای اطراف آن‌ها عاری از هر گونه گرد و غبار باشد.

  انواع کمپرسور یا پمپ باد سایلنت

  پمپ باد سایلنت یخچالی

  از دیگر انواع پمپ باد سایلنت‌ می‌توان به مدل یخچالی اشاره نمود که کاربردهای فراوانی دارد. این کمپرسورها از طریق موتورهای کولر گازی عمل کرده  و مخزن آن‌ها از جنس ورق 3 میل است. کمپرسورهای بی صدا یخچالی معمولا در گنجایش 10 لیتر به بالا تولید‌ می‌شوند. این کمپرسورها با وجود اینکه به روان کاری نیاز دارند اما دارای عملکرد کاملا بی‍صدایی هستند و از کاربردهای آن‌ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • نظافت خودروها
  • جک‌های بادی بزرگ و کوچک
  • نقاشس در سطوح بزرگ و کوچک
  • درب بازکن درب‌های اداره‌ها و پارکینگ‌ها
  • اسباب بازی‌های بادی و سایر وسایل شهر بازی
  • بادگیری لوازم خانگی مانند سشوار یا جاروبرقی
  • در دستگاه‌های هیدرولیک و پنوماتیک
  • در صنایع شیرینگ و بسته بندی
  • اتوماسیون سیستم‌های صنعتی و ابزارآلات بادی

  مهم‌‌ترین کاربردهای پمپ باد سایلنت

  خرید پمپ باد (کمپرسور هوا) با توجه به مزایا و کاربردهای گسترده‌ای که این دستگاه دارد خیلی افزایش یافته است. از مهم‌‌ترین کاربردهای پمپ باد سایلنت‌ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

  پمپ باد سایلنت شخصی

  این مدل پمپ بادهای سایلنت در حجم و ابعاد کوچکی تولید‌ می‌شوند و عمدتا در مصارف خانگی کاربرد دارند. به عنوان مثال برای باد کردن لوازم ورزشی، اسباب بازی‌های بادی، بادگیری مناطق مختلف منزل، لاستیک اتومبیل و … از این کمپرسورها استفاده‌ می‌کنند. لازم است که اشاره کنیم این پمپ بادهای سایلنت به دلیل قدرت موتور پایینی که دارند گزینه مناسبی برای استفاده در مصارف صنعتی و ساختمانی نیستند.

  همچنین به دلیل مخزن کوچکی که دارند در مواردی که حجم کاری زیاد است باید موتور دستگاه دائما روشن باشد تا فشار باد مورد نیاز را تولید کند. این فرآیند موجب کاهش عمر مفید دستگاه‌ می‌شود. پمپ باد سایلنت شخصی دارای حجمی حدود 10 الی 30 لیتر هستند.

   

  مهم‌‌ترین کاربردهای پمپ باد سایلنت

  کمپرسور سایلنت ساختمانی

  این کمپرسور هوا بی‌صدا دارای قدرت و مقاومت خیلی بیشتری نسبت به کمپرسورهای شخصی است و به راحتی‌ می‌توان از آن در پروژه‌های ساختمانی استفاده نمود. از این پمپ‌ها معمولا در تعمیرات لوازم نقلیه، رنگ کردن وسایل، تعمیرات جاده ای، تعمیرات مبلمان و … استفاده‌ می‌کنند و دارای ظرفیتی حدود 40 الی 150 لیتر هستند.

  پمپ باد سایلنت صنعتی

  از پرفروش‌‌ترین انواع پمپ باد بی صدا‌ می‌تواند به پمپ‌های صنعتی اشاره نمود که به واسطه مخزن خیلی بزرگی که دارند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند. معمولا از این کمپرسورهای باد سایلنت در صنایع سنگین، صنایع پتروشیمی و ماشین آلات نفتی استفاده‌ می‌شود. لازم است که اشاره کنیم این پمپ‌های باد نسبت به سایر مدل‌ها گران‌تر هستند. از طرفی به دلیل مخزن خیلی بزرگی که دارند مجهز به چندین موتور هستند. این دستگاه در دو مدل کار با برق تکفاز و کار با برق سه فاز و در حجم مورد نیاز متناسب با نظر مشتریان طراحی و تولید‌ می‌شوند.کمپرسور باد صنعتی با مخازن 150 لیتر به بالا تولید‌ می‌شوند و دارای هیچگونه محدودیتی از نظر حجم و فشار باد نیستند.

  مزایادی پمپ باد سایلنت

  در تمامی صنایع و اکثر مشاغل پمپ‌های باد سایلنت کاربردهای متعددی دارند. با توجه به اینکه این دستگاه‌ها صدای بسیار کمی حین کار تولید‌ می‌کنند هیچگونه اختلالی در آرامش و آسایش افراد به وجود نمی آورند.‌‌ ازاین‌رو به راحتی‌ می‌توان از آن‌ها استفاده نمود. از مهم‌‌ترین مزایای کمپرسور باد بی صدا‌ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • تولید سروصدا بسیار ناچیز
  • طول عمر بالا
  • صرفه جویی در مصرف برق
  • عدم نیاز به روغن کاری در موتورهای الکتریکی
  • امکان تعمیر و نگهداری بسیار ساده و آسان
  • عدم ایجاد آلودگی
  • قابل استفاده در هر شرایط آب و هوایی
  • هوای خروجی تمیز و خشک
  • در دسترس بودن قطعات یدکی آن

  مزایادی پمپ باد سایلنت

  چرا کاهش صدای محیط کار بسیار حائز اهمیت است؟

  اکنون که با پمپ باد سایلنت آشنا شدید، نیاز است که بگوییم کم بودن صدای محیط کار بسیار حائز اهمیت است. زیرا وجود صدای بلند به صورت طولانی مدت در محیط کار موجب صدمه زدن به حلزون گوش کارکنان و کاهش کیفیت کار آن‌ها‌ می‌شود. علاوه بر این صدای زیاد کمپرسور حتی‌ می‌تواند برای پرسنل خرارتی مانند سردرد، بی خوابی و افزایش فشار خون را در پی داشته باشد.

  بنابراین برای کاهش ریسک خطرات احتمالی و افزایش راندمان کار استفاده از کمپرسور باد بی صدا در محیط کار توصیه‌ می‌شود. لازم است که اشاره کنیم با استفاده از روش تنظیم کمپرسور باد سایلنت و فراهم نمودن یک شرایط مناسب در محیط برای این کمپرسورها‌ می‌توان ضمن حفظ شلامت کارکنان از مزایای آن‌ها به بهترین شکل ممکن بهره مند شد.

  آیا خرید پمپ باد سایلنت برای من انتخاب مناسبی است یا خیر؟

  برای پاسخ دهی به این سوال باید ابتدا به این موضوع توجه کنید که به چه نوع و کاربردی از کمپرسورهای هوا نیازمند هستید. در صورتی که بیش از 5 الی 7 بار در ساعت به استفاده از کمپرسور باد نیاز دارید این دستگاه نمی تواند گزینه مناسبی برای کار شما باشد.

  مورد دیگری که باید به آن توجه داشته باشید میزان کثیفی یا تمیزی محیط کار است. در صورتی که شرایط محیط کار شما به گونه‌ای است که گرد وغبار زیادی در آن وجود دارد استفاده از این کمپرسورها را پیشنهاد نمی‌کنیم. زیرا نمی‌توانند عملکرد مطلوبی داشته باشند و طول عمر آن‌ها کاهش‌ می‌یابد.

  بنابراین با توجه به ویژگی کمپرسورهای باد سایلنت و نیازهای خود‌ می‌توانید به خوبی به این نتیجه برسید که خرید این دستگاه‌ می‌تواند انتخاب هوشمندانه ای برای شما باشد یا خیر.

  آیا خرید پمپ باد سایلنت برای من انتخاب مناسبی است یا خیر؟

  نکات مهم در خرید پمپ باد سایلنت

  هنگام خرید پمپ باد (کمپرسور هوا) باید به نکات و مواردی دقت نمود که از جمله مهم‌‌ترین آن‌ها‌ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • یکی از اصلی‌‌ترین نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید کمپانی و برند تولید کننده کمپرسور باد است. در حال حاضر شرکت‌های خارجی و ایرانی مختلفی مشغول به تولید این محصول هستند. سعی کنید کمپرسور را از یک برند معتبر مانند محک، رونیکس، اکتیو، کنزاکس و … انتخاب نمایید.
  • از دیگر مواردی که باید به آن توجه داشته باشید حجم یا ظرفیت مخزن کمپرسور باد است که باید کاملا متناسب با نیاز و نوع کار شما باشد.
  • نوع کمپرسور باد سایلنت و ویژگی‌های آن نیز بسیار حائز اهمیت است.
  • مقدار نویز کمپرسور‌ها بر اساس دسی بل مشخص‌ می‌شود. کمپرسورهایی که میزان نویزی بین 40 الی 60 دسی بل دارند در دسته کمپرسورهای سایلنت قرار‌ می‌گیرند.
  • میزان فشار قابل تحمل دستگاه نیز بر اساس بار یا PSI مشخص‌ می‌شود. اگر فشار دستگاه کمتر از فشار مد نظر شما باشد موجب کاهش عمر پمپ و خرابی و آسیب دیدن آن‌ می‌شود.
  • علاوه بر موارد ذکر شده باید قدرت و توان دستگاه که بر اساس وات یا اسب بخار تعیین‌ می‌شود را نیز بررسی کنید.

  نکات مهم در خرید پمپ باد سایلنت

  قیمت پمپ باد سایلنت

  یکی از مهم‌‌ترین مواردی که هنگام خرید پمپ باد سایلنت مطرح‌ می‌شود قیمت این کمپرسورها است که در مقایسه به کمپرسورهای معمولی گران‌تر هستند. البته نسبت به آن‌ها دارای هزینه نگهداری پایین‌تری هستند و مقرون به صرفه خواهند بود.

  فاکتورهای مختلفی در تعیین قیمت پمپ باد بی صدا نقش دارند که از جمله آن‌ها‌ می‌توان به ظرفیت مخزن کمپرسور، توان و قدرت آن، شرکت تولید کننده، داخلی یا خارجی بودن دستگاه، کیفیت قطعات، گارانتی و خدمات پس از فروش و لوازم جانبی اشاره نمود. کمپرسورهای هوایی که دارای مخزن بزرگ تری هستند و توسط برندهای معتبر و معروف تولید‌ می‌شوند نسبت به سایر کمپرسورها دارای قیمت بیشتری هستند. بنابراین ضمن توجه به قیمت پمپ باد باید به ظرفیت و عملکرد آن نیز توجه داشته باشید و آن را متناسب با نیاز خود تهیه کنید.

  قیمت پمپ باد سایلنت

  خرید پمپ باد بی صدا

  با توجه به مطالب ذکر شده و ویژگی‌ها و مزایای پمپ باد سایلنت، این دستگاه‌ می‌تواند محصولی بسیار کاربردی در صنایع مختلف باشد. اما برای آنکه بتوانید یک دستگاه با عملکردی عالی و کیفیتی بی‌نظیر تهیه کنید باید حتما آن را از یک برند معتبر خریداری نمایید. برای خرید بهترین پمپ باد بی صدا کافی است به وب‌سایت ابزارچی که به صورت تخصصی در زمینه عرضه ابزارآلات صنعتی فعالیت دارد و سابقه‌ای درخشان در این زمینه دارد مراجعه نمایید.

  این مجموعه همواره در تلاش است که محصولات اورجینال برترین برندها را با کمترین سود ممکن و به همراه گارانتی و خدمات پس از فروش در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد. بنابراین برای خرید ابزار و لوازم مورد نیاز خود در هر نقطه‎ای از کشور‌ می‌توانید با اطمینان خاطر این مجموعه را انتخاب کنید و خریدی رضایت بخش داشته باشید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای